Mnohé ženy majú obavy z obdobia, ktoré nastane v ich živote v čase menopauzy. Toto obdobie sa častokrát popisuje ako prelom, kedy ženské telo a psychika prechádza akoby z aktívnej fázy plodnosti do ďalšej fázy, fázy prirodzeného starnutia. Toto obdobie je dodnes málo prebádané a málo sa o ňom hovorí. Ide o akási premlčané obdobie, ktoré čaká každú ženu v inom veku, v závislosti od vyspelosti a určitej hladiny hormónov. Čo to vlastne menopauza je? Ako sa prejavuje a ako sa v čase menopauzy dá vôbec existovať? Všetky zaujímavé informácie nájdete zhrnuté práve v tomto článku, pretože prvým krokom v porozumení príznakom menopauzy je naučiť sa, prečo vznikajú, ako vás ovplyvňujú a ako sa s nimi naučiť žiť.
Obsah
Čo je to menopauza
Každá žena si vo svojom živote prechádza určitými fázami spojenými s vývojom hormonálnej hladiny v jej organizme. Na začiatku dospievania sa z dievčat stávajú ženy. Po aktívnom reprodukčnom veku, ktoré trvá najdlhšie obdobie v živote ženy prichádza ďalšie obdobie, ktoré je tiež úplne prirodzené, a preto sa ho netreba vôbec obávať.
Menopauza nie je choroba. Je to úplne prirodzená súčasť života každej ženy a je definovaná ako posledné menštruačné obdobie. Ide o prechod do obdobia, v ktorom sa postupne zastaví menštruačný cyklus. V období menopauzy sa v živote ženy veľa zmení. Nastane akýsi prelom, kedy si žena uvedomí a doslova vydýchne, pretože už nemusí riešiť menštruáciu a s ňou spojené nepríjemné bolesti v oblasti podbruška.
Poznáme aj pojem klimaktérium, ktorý sa často zamieňa za pojem menopauza. Ale nie je to tak. Klimaktérium akoby zahŕňa celé obdobie, kedy žena prechádza cez jednotlivé fázy prechodu a trvá niekoľko rokov.
Najlepšie tabletky na menopauzu
Menoxin✓ Najobľúbenejšie | ||
Erexan Femina✓ Odporúčame | ||
eJoy Femina | ||
Feminus | ||
SIRUPO Femenoa✓ Náš tip | ||
Proerecta Women | ||
Menox45 |
Menopauza a tehotenstvo
Obdobie menopauzy sa môže javiť s príznakom únavy, priberaním, vynechaním menštruácie a podráždenosťou ako možné otehotnenie. Príznaky sú síce rovnaké, no včasným konzultovaním a návštevou lekára zistíte pravú príčinu vyššie spomenutých príznakov. Všetko je možné. Aj ženy v mladšom veku než 40 rokov môžu prechádzať do prechodu mysliac si, že sú tehotné. A funguje to aj naopak. Zdravé ženy v zrelom veku, ktoré po prvých príznakoch menopauzy neuveria novinke, keď im lekár oznámi tehotenstvo.
Ako dlho trvá menopauza
Pri určení dĺžky obdobia menopauzy je potrebné zohľadniť viacero faktorov a určite neplatí rovnaký časový úsek pre každú ženu. Zväčša platí vo všeobecnosti pravidlo, že menopauza je prelomové obdobie po poslednom menštruačnom cykle. Toto obdobie trvá dovtedy, kým sa ženské telo nedostane do akejsi hormonálnej rovnováhy po tejto zmene.
Perimenopauza je fáza v živote ženy, ktorá začína niekoľko rokov pred samotnou menopauzou. Vaječníky začínajú s obmedzenou tvorbou hormónov a trvá až pokým neprejde do samotnej menopauzy. Už počas tejto fázy mnohé ženy pociťujú príznaky začínajúcej menopauzy.
Menopauzálny prechod, ako sa občas hovorí tomuto obdobiu, nastáva najčastejšie vo veku 45 až 55 rokov a môže trvať niekoľko rokov. Počas tohto obdobia telo ženy prestáva produkovať niektoré hormóny. Vaječníky, ktoré produkujú hormón estrogén a progesterón, začnú fungovať v inom režime, a tak sa hladiny týchto hormónov mierne odlíšia od bežného štandardu. Obdobie zahŕňajúce roky po menopauze sa nazýva postmenopauza a ide o tzv. pokojné obdobie, kedy sa ženský organizmus vysporiadal s každou zmenou, ktorou si žena prešla počas obdobia menopauzy.
Predčasná alebo umelo vyvolaná menopauza
Menopauza nepostihuje iba ženy vo vyššom veku. Ak ste podstúpili v minulosti hysterektómiu alebo ste si nechali odstrániť vaječníky, prípadne máte problémy s maternicou a neberiete lieky na podporu hormonálnej rovnováhy, môže sa u vás vyskytnúť menopauza oveľa skôr, pretože hormóny, ktoré sa prirodzene produkujú v tejto rozmnožovacej sústave majú narušenú rovnováhu. Fyzické a psychické zmeny vášho tela vás upozornia, že sa s vami niečo deje, čomu ale nemusíte hneď pripisovať zdravotné problémy, pretože môže ísť práve o menopauzálny prechod.
Poznáme tiež pojem indikovaná menopauza. Ide o obdobie, kedy sa menštruačný cyklus zastaví v dôsledku liečby niektorých druhov chorôb, pri chemoterapii alebo ožarovaní vaječníkov alebo po užívaní liekov, ktoré vyvolávajú menopauzu v rámci určitej liečby. Aj v tomto prípade sa dostavia príznaky typické pre prirodzenú menopauzu, ako napríklad návaly tepla, potenie sa, problémy so spánkom alebo podráždenosť.
Predčasná menopauza, ktorá je indikovaná, môže byť genetická, metabolická alebo autoimunitná. Príznaky menopauzy súvisiace s vyvolanou predčasnou menopauzou môžu byť podobné ako pri bežnej menopauze, a to vrátane návalov tepla, zlého spánku, depresií a straty chuti na sex. Nástup predčasnej menopauzy v mladšom veku by mal byť viac sledovaný, a to dokonca pod dohľadom lekárov, pretože s menopauzou sa môže vyskytnúť napríklad riziko chorôb súvisiacich s týmto obdobím hormonálnej nerovnováhy. Môže ísť napríklad o výskyt osteoporózy a srdcovo-cievnych ochorení.
Aké sú jej hlavné príznaky menopauzy?
Každý organizmus je sám o sebe iný, jedinečný. A každá menopauza je tiež iná. Veľa žien, ktoré prežívajú prirodzenú menopauzu sa nesťažujú na žiadne fyzické alebo psychické problémy a zmeny s výnimkou zastavenia menštruačného cyklu. Iné ženy zasa pripisujú veľa nežiadúcich zmien práve tomuto obdobiu prechodu a sú citlivejšie na akúkoľvek najmenšiu zmenu.
V prípade menopauzy môžu byť príznaky v každej ženy rôznorodé. Niektoré ženy nepociťujú žiadne problémy a dokonca vôbec netušia, že si nejakým obdobím menopauzy prechádzajú. Naopak pre iné, je toto obdobie tzv. prechodu oveľa náročnejšie.
Návaly tepla a podráždenosť
Ako hlavné príznaky pociťujú ženy v menopauze časté návaly tepla, začervenanie pokožky, dostavia sa tiež s tým súvisiace problémy so spánkom, sú podráždené, majú zlú náladu a aj v oblasti sexuálneho života sa môžu cítiť nekomfortne, vyčerpane a môžu pri ňom pociťovať dokonca frustráciu. K dobrej nálade neprispeje ani rednutie vlasov alebo strata plnosti pekného ženského poprsia. Už len samotná myšlienka starnutia vyvoláva u niektorých žien významný stres a depresie. Predpokladá sa, že zmeny nálad môžu súvisieť s kolísajúcou hladinou hormónov. Antidepresíva patria v tomto prípade k primárnej liečbe dlhodobej depresie spojenej s menopauzou. Hormonálna terapia a hormonálna antikoncepcia sa zasa môžu používať ako vedľajšia terapia spojená najmä u žien trpiacich častým návalom tepla. Niektoré štúdie zasa zistili, že sójové výrobky mierne zmierňujú pocit horúčavy.
Priberanie na váhe
Zmeny v ľudskom organizme sa dejú neustále. O to väčšie sa dejú vtedy, ak súvisia so zmenou hormonálnej hladiny. V období menopauzy sa ženské telo prispôsobuje mnohým zmenám, medzi ktoré patrí aj zásobovanie tela tukovými bunkami. Počas menopauzy, a tiež po nej, ženské telo priberie niekoľko kilogramov, ktoré následne ťažko zhadzuje naspäť. Môže to byť spôsobené spomalením metabolizmu. Častým dôvodom môže byť aj stav psychiky ženy, ktorá prežíva stresujúce obdobie. Preto je vhodné, ak žena žije počas obdobia menopauzy aktívne. Športové aktivity, zdravá strava a celkový optimistický pohľad na život ako taký, dokáže pomôcť prekonať toto obdobie s oveľa väčšou ľahkosťou.
Náchylnosť na choroby a zlomeniny
Ženy po menopauze sú zraniteľnejšie a náchylnejšie aj na rôzne druhy ochorení. Sťažujú sa napríklad na bolesti svalov a kĺbov. Medzi najčastejšie ochorenia, s ktorými bojujú, patria choroby kardiovaskulárneho systému a osteoporóza. S narastajúcim vekom sa objavuje aj čoraz viac prípadov rednutia kostí práve od obdobia menopauzy. Môže to byť spôsobené zmenou a prispôsobením sa organizmu na novú etapu života. Ženy po menopauze majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť zlomenín než pred menopauzou. V tomto období je preto veľmi dôležitá zdravá strava plná vitamínov, predovšetkým vitamínu D, minerálov a živín. Dostatok vápnika v strave pomôže posilniť kosti a celkovú stavbu tela.
Starnúca suchá pleť v čase menopauzy
Pokles estrogénu počas menopauzy, genetika, fajčenie a zlá životospráva, slnečné lúče a redistribúcia tuku. Tieto a mnohé ďalšie faktory sú zodpovedné za stratu kolagénu a elasticity starnúcej pokožky. K jej vysušenie prispieva rovnako znížený obsah vody a tuku v pokožke a zvýšená tvorba potu. Pravidelná hydratácia a starostlivosť o pleť dokážu obnoviť vzhľad pokožky a zabrániť jej ďalšiemu poškodeniu.
Znížená túžba po sexuálnom živote
Je prirodzené, že sexuálna túžba s pribúdajúcim vekom klesá tak u žien ako u mužov. Menšia chuť na sex sa bežne začne prejavovať okolo 40. a 50. roku života, no nemusí platiť vždy. Niektoré ženy majú naopak zvýšenú chuť na sex. A práve tá je spôsobená doplnením hormonálnej rovnováhy v čase menopauzy, doplnením hormónu estrogénu. Tu je dôležité poznamenať, že celková chuť na aktívny sexuálny život aj vo vyššom veku súvisí s ďalšími dôležitými faktormi, medzi ktoré patrí napríklad psychologický, kultúrny, medziľudský a biologický faktor. Všetky tieto spomenuté faktory prispievajú k celkovej pohode a rovnováhe nielen pri sexuálnom, ale aj pri normálnom zdraví človeka všeobecne.
Vaginálna suchosť počas menopauzy
V súvislosti s vyššie spomenutou zníženou túžbou po sexuálnom živote je na mieste, ak spomenieme aj ďalší príznak menopauzy, ktorým je tzv. vaginálna suchosť. Tento problém je veľmi častý a je spájaný práve s nástupom menopauzy. Okrem tohto hlavného symptómu sa tu zaraďuje tiež problém s močovou trubicou a močovým mechúrom. Všetky tieto intímne problémy súvisia so zmenami hormónov, predovšetkým znížením hladiny estrogénu. Ženy sú náchylnejšie a citlivejšie pri sexuálnom styku na rôzne infekcie a môžu pociťovať aj bolesť. Prvou pomocou a predchádzanie problémom súvisiacim s urogenitálnou oblasťou je pravidelná hygiena bez použitia vysušujúcich mydiel, nepoužívanie aviváže pri praní spodnej bielizne a nosenie bielizne z bavlnených materiálov. Taktiež netreba zabudnúť na zvlhčovače a rôzne lubrikačné gély, ktoré sú tým najlepším pomocníkom počas aktívneho sexuálneho života aj vo vyššom veku.
Poruchy spánku a chronická únava
U niektorých žien je typickým znakom menopauzy problém so spánkom. K nespavosti sa pridružuje aj problém s nočným potením a návalom tepla. Všetky tieto príznaky menopauzy zasa vedú k podráždenosti, pocitu nevyspatosti a celkovej únavy organizmu, syndrómu nepokojných nôh, stresu a depresii. Riešenie týchto problémov by malo preto začať najskôr vyriešením problému so spánkom, pretože ten je základným predpokladom pre zdravé fungovanie celého organizmu a psychickej pohody počas dňa. Žena s problematickým spánkom v čase menopauzy by sa mala vyhýbať v popoludňajších a večerných hodinách napríklad kofeínovým nápojom, sladkostiam, ktoré dodávajú energiu práve v čase, kedy je potrebné dopriať organizmu pokoj, a tiež je vhodné naučiť sa zaspávať v rovnakom čase. K efektívnejšiemu zaspávaniu a spánku pomôže vyvetrať miestnosť tesne pred spaním. Ak vás v noci prepadne nával tepla, nechajte si vždy pri posteli pohár s vodou, aby ste sa mohli osviežiť. Pravidlom dobrého spánku je aj nižšia teplota v miestnosti, kde sa spí.
Ak vyššie spomenuté rady, pohyb, masáže a celkový zdravý životný štýl a socializovanie sa, nepomôžu k lepšiemu spánku, môžete navštíviť rôzne spánkové centrá, ktoré sa zaoberajú poruchami spánku a riešením týchto problémov. Ako ďalšia z možností vyriešenia tohto menopauzálneho symptómu je porada s vašim lekárom, ktorý vám po konzultácii môže predpísať podporné lieky na spanie.
Existuje liečba na menopauzu?
Samotná menopauza nie je žiadna choroba, takže je diskutabilné hovoriť o liečení. Isté problémy, ktoré sa však spájajú s menopauzou sa dajú zmierňovať a to napríklad formou hormonálnej liečby alebo pomocou bylinkových prípravkov a dopĺňaním vitamínov, predovšetkým na báze estrogénu. Jednotlivé bylinky ako napríklad Ostropestrec mariánsky, Alchemilka obyčajná, Nechtík alebo Šalvia dokážu zmierniť návaly tepla, nočné potenie, znížiť stres a únavu. Pomôcť môžu v podobe bylinkových čajov alebo kvapiek. Vyskúšať sa tiež oplatí zdravá strava, kde sú zahrnuté suroviny ako mrkva, šošovica a obilniny.
Najlepšie tabletky na menopauzu
Menoxin✓ Najobľúbenejšie | ||
Erexan Femina✓ Odporúčame | ||
eJoy Femina | ||
Feminus | ||
SIRUPO Femenoa✓ Náš tip | ||
Proerecta Women | ||
Menox45 |