Mužská potencia – akým problémom páni čelia a ako ich riešiť?

Sú isté chúlostivé oblasti, ktoré chlapi nezvyknú rozoberať ani vo výhradne pánskej spoločnosti. Jednou takou je mužská potencia. Aj napriek tomu, že často ide o problém, ktorý je nevyhnutné riešiť, stále sa jedná o relatívne tabuizovanú tému, aj keď ľady sa pomaličky lámu. Platí, že včasná zmena životosprávy, prípadne návšteva odborníka dokáže prinavrátiť silu a libido tam, odkiaľ zmizli.

V tomto texte si povieme, čo to mužská potencia (a impotencia) vlastne je, čo na ňu vplýva, aké problémy spôsobuje, ako sa dajú riešiť a kedy je nevyhnutná návšteva špecialistu.

Čo to je mužská potencia, aké poruchy sú s ňou spojené?

Nájdeme viacero definícií mužskej potencie, v dnešnom chápaní však ide skôr o akési spojenie schopností a skutočností, nie o jednu jedinú vec.

Mužská potencia je schopnosť dosiahnuť a udržať pevnú erekciu, rovnako aj schopnosť mať kvalitný pohlavný styk, dosiahnuť ejakuláciu, ale pod týmto označením zvykneme vnímať aj mužskú plodnosť samú o sebe, schopnosť zabezpečiť si potomstvo. Ako vidíme, ide o súhrn faktorov, ktoré sú často považované za synonymum mužskosti ako takej.

Impotencia je opakom potencie. Ide o fyziologickú neschopnosť dosiahnuť, resp. udržať erekciu, prípadne mať komplexný a funkčný pohlavný styk, trpieť predčasnou ejakuláciou, ale aj neschopnosť oplodniť partnerku a mať s ňou deti.

Aj keď uvádzame, že impotencia je fyziologickou neschopnosťou, čím vo svojej funkčnej podstate je, jej príčiny nemusia byť fyziologického rázu. Môže ísť aj o psychologické príčiny a problémy, avšak k dôvodom sa dostaneme neskôr.

Téma potencie a impotencie je stará ako ľudstvo samé. Muži (ale aj ženy) stáročia a tisícročia riešia spôsoby, ako skvalitniť svoj pohlavný život a ako si zaručiť potomstvo. Skúšané riešenia sú naozaj rozmanitého charakteru, od rôznych rituálov plodnosti v afrických kmeňových spoločenstvách až po moderné výživové doplnky s kombináciou účinných látok, ktoré sa dajú kúpiť cez internet.

Moderná medicína ponúka viacero spôsobov riešenia problémov s potenciou. Základným menovateľom je chcieť ich riešiť. Nebáť sa o probléme a jeho príčinách hovoriť je minimálne rovnako dôležité, ako urobiť prvý krok k ich náprave.

Poďme si teda povedať, kedy  vlastne má muž problém s potenciou a čo na ňu negatívne vplýva?

Kedy nastáva s mužskou potenciou problém?

Ešte pred samotným vymenovaním príčin je na mieste povedať si, kedy je vlastne problém s mužskou potenciou naozaj problémom. Nech sa už bavíme o ktoromkoľvek príznaku (aj keď medzi najčastejšie patria porucha erekcie a predčasná ejakulácia), na svete zrejme niet muža, ktorému sa jeden z týchto problémov neprihodil aspoň z času na čas.

Ak sa to stáva ojedinele, na príčine sú zrejme krátkodobé faktory – únava, nadmerné požitie alkoholu, drog, psychické vypätie a podobne.

Problémom je, ak sa tieto negatívne príznaky objavujú dlhodobo. U každého môže byť tento časový horizont odlišný, pozornosť však zvýšte, ak máte napríklad problémy s kvalitou erekcie už dva či tri mesiace. Rovnako aj pri ostatných príznakoch.

Nie je potrebné hneď bezhlavo prepadnúť panike, avšak isté kontrolky by sa rozsvietiť mali. Najmä v súvislosti s príčinami, ktoré problémy spúšťajú.

potencia problémy

Príčiny problémov s mužskou potenciou

Na kvalitu erekcie, libido a schopnosť mať kvalitný sex vplýva viacero faktorov, sú medzi nimi genetické, ale aj externé, krátkodobé, dlhodobé, fyziologické aj psychologické.

Toto sú tie najčastejšie príčiny:

Konzumácia alkoholu a iných drog, fajčenie

Medzi najväčšie neduhy moderných ľudí patrí pravidelná dlhodobá konzumácia alkoholu (resp. iných drog) a fajčenie, prípadne úplne najhoršie „symbióza“ týchto zlých návykov. Všetko spomenuté negatívne vplýva na schopnosť dosahovať a udržať erekciu, chuť a kvalitu sexu, aktivitu a plodnosť mužských spermií. Nehovoriac o množstve ďalších kontraproduktívnych vplyvov na ľudské zdravie.

Zlá životospráva

Vyššie uvedené príznaky nezdravého životného štýlu nie sú jediné, ktoré potenciálne majú vplyv na poruchy mužskej potencie. Patrí sem aj obezita a celkový nedostatok pohybu, ale aj nedostatok, resp. nízka kvalita spánku, prepracovanosť, zlá a nevyvážená strava.

Psychologické faktory, nálada

Na libido a potenciu negatívne vplývajú aj psychologické faktory, predovšetkým stavy depresie, úzkosti, panické ataky, dlhodobá nervozita či stres.

Vzťahové problémy

Niekedy je problém prozaickejší a príčinu treba hľadať doma. Aj partnerské vzťahy vplývajú na mužskú potenciu, samozrejme, hovoríme o vzťahu so sexuálnym, resp. životným partnerom. Dlhodobé problémy sa môžu prejaviť zníženou kvalitou sexu, resp. erekcie, predčasnou ejakuláciou a podobne. Skúste sa s partnerkou porozprávať a empatickým prístupom problémy vo vzťahu riešiť.

Niektoré druhy liekov

Isté druhy liekov, ktoré tiež môžu potláčať mužskú potenciu. Ide napríklad o antidepresíva, lieky na spanie, lieky na vysoký krvný tlak, ale aj antihistaminiká, či lieky ovplyvňujúce hladinu testosterónu v organizme. Takéto potenciálne vedľajšie účinky môžu byť uvedené v ich príbalovej informácii, nie je to však podmienkou.

Vyšší vek

Ide o jednu z najprirodzenejších príčin poklesu libida a rôznych ďalších negatívnych porúch mužskej potencie. Týka sa predovšetkým mužov nad 60 rokov, no pokiaľ nie muž fyzicky v poriadku, aj napriek pribúdajúcim rokom sa dá tento problém ľahko riešiť.

Urologické ochorenia

Ochorenia močovej sústavy môžu negatívne vplývať na mužskú potenciu. Často ide o problémy s prostatou, jej zápaly, zväčšenie, podráždenie, ale aj rôzne ochorenia a podráždenia žaluďa či penisu. Ak u seba bádate akékoľvek príznaky, odporúčame okamžitú návštevu obvodného lekára a urológa.

Ďalšie ochorenia

Poruchy mužskej potencie môžu byť tiež sekundárnym prejavom, resp. indikátorom iných ochorení. Môže ísť o choroby kardiovaskulárneho charakteru, poruchy nervového či hormonálneho systému, oslabenú imunitu, oslabené obličky, cukrovku ale aj relatívne bežné ochorenia.

Ako identifikovať príčinu a nájsť riešenie?

Nakoľko aj príčiny problémov s mužskou potenciou sú rôznorodé, tak aj ich riešenie sa odvíja od situácie, neexistuje jeden univerzálny recept. Odpoveď často ponúkne až návšteva urológa, resp. sexuológa. Ten dokáže napríklad rôznymi spôsobmi zistiť, čo je za poruchou erekcie. Patria medzi ne:

 • anamnéza – súbor údajov o zdravotnom stave muža napovie veľa, či už o jeho aktuálnom fyziologickom a psychologickom rozpoložení, alebo minulom; Príčina poruchy mužskej potencie sa často skrýva niekde medzi riadkami.
 • rozbor krvi/moču/hormonálny – pomôže špecialistovi určiť hladinu cukrov, resp. cholesterolu v krvi, identifikovať prípadné problémy s močovým ústrojenstvom, resp. zistiť nedostatkové (ale aj nadbytkové) hodnoty hormónov
 • rozhovor – najmä v oblasti vzťahových problémov často pomôže rozhovor, na základe ktorého odborník identifikuje kľúčové oblasti, na ktorých je potrebné v partnerskom vzťahu zapracovať. To môže viesť k zlepšeniu mužskej potencie.

Jednou z týchto metód (resp. ich kombináciou) dokáže odborník zistiť, ako na liečbu porúch mužskej potencie u konkrétneho pacienta. Názor odborníka je v tomto mimoriadne dôležitý.

potencia liečba

Liečba a zvýšenie mužskej potencie

Primárny spôsob liečby porúch potencie by mal stanoviť odborník – urológ, resp. všeobecný lekár, sexuológ, andrológ. Odborníci majú medicínsku kvalifikáciu stanovovať príčiny porúch a následne radiť ohľadom spôsobov ich odstránenia.

Niektoré kroky však môže podniknúť muž už sám o sebe. Ako sme už spomínali, plejáda príčin porúch potencie je rôznorodá, rovnako tak teda aj spektrum účinných riešení.

 • Obmedziť, resp. vylúčiť alkohol, cigarety a drogy – aplikácia tejto rady v každodennom živote bude mať za následok plošné zlepšenie jeho kvality.
 • Zmeniť jedálniček k lepšiemu – tak ako mnohé nezdravé potraviny (fastfood, smažené a mastné jedlá) majú priam zlý vplyv na mužskú impotenciu, tak niektoré potraviny majú prospešný účinok, resp. minimálne nie škodlivý – ide o klasiky zdravého jedálnička, teda zeleninu, ovocie, strukoviny, celozrnné pečivo a podobne.
 • Zvýšiť pohybovú aktivitu – stredná až vysoko intenzívna fyzická aktivita aspoň 3-4 krát do týždňa, či už formou cvičenia, alebo bicyklovanie, plávanie, futbal s kolegami a, áno, aj kvalitný sex – pohyb preukázateľne pomáha odstraňovať poruchy mužskej potencie a stimuluje libido.
 • Zbaviť sa chronického stresu – stres je pliaga moderného človeka a nie je snáď žiaden aktívny jedinec, ktorý ho príležitostne nepociťuje; horšie však je, ak prerástol do chronického, vtedy ho už musíte riešiť – pozitívnym myslením, prípravou na náročné výzvy a životné skúšky, rozhovorom s blízkymi, športom, meditáciou, zdravou výživou a inými spôsobmi.
 • Potlačiť, resp. eliminovať vplyv chorôb – v tomto prípade už musí pomôcť lekár, resp. odborník, ktorý presne dokáže určiť, ako ktoré ochorenie môže vplývať na váš sexuálny život, resp. potenciu a ako sa týchto vplyvov vyvarovať.
 • Zaobstarať si výživové doplnky – trh je plný rôznych výživových doplnkov, ktoré pomáhajú bojovať s poruchami mužskej impotencie. Výživové doplnky riešia problém s nedostatočnou erekciou, krátkou výdržou a predčasnou ejakuláciou. Výrobcovia využívajú silu prírodných látok, ktoré majú prirodzené afrodiziakálne účinky, podporujú prekrvenie, výdrž a vitalitu. Aj keď nie sú viazané na lekársky predpis, pri výbere si treba všímať kombináciu látok, najmä, ak už užívate iné lieky. Vždy sa držte odporúčaného množstva a spôsobu dávkovania, ktoré nájdete v príbalovej informácii.
 • Nechať si predpísať lieky – moderná medicína má odpoveď aj na poruchy erekcie, ejakulácie, libida a vo všeobecnosti defekty spojené s mužskou potenciou. Tu už sa však musíte obrátiť na lekára, pretože lieky sú viazané na lekársky predpis. Vždy sa informujte o spôsobe a dĺžke konzumácie, ako aj o možných rizikách.
 • Podstúpiť chirurgický zákrok – ide o najradikálnejšie riešenie, keď si problém vyžaduje invazívny zásah. Lekár zo zvyčajne odporúča až vtedy, pokiaľ ostatné spôsoby a režimové opatrenia (zlepšenie životosprávy, cvičenie a pod.) nezabrali. Primárne ide o chirurgické zákroky na cievach, prípadne implantáciu protéz do penisu.

Žiadne zo spomínaných riešení nie je univerzálne a, bohužiaľ, žiadne nemá 100% úspešnosť. Ide však o overené spôsoby liečby porúch mužskej impotencie, nie v úvode spomenuté rituály plodnosti. Na maximalizáciu efektivity však odporúčame minimálne zlepšiť životosprávu k lepšiemu a až potom pristupovať k riešeniam, ktoré majú zásadnejší vplyv na kvalitu života. Tie odporúčame zavádzať výhradne na odporúčanie odborníka.