Správna hladina estrogénu dokáže hotové zázraky

Vedeli ste, že hormón estrogén je oveľa dôležitejší, než len ako pohlavný hormón? Jeho správna hladina pomáha ženskému, ale aj mužskému telu v starostlivosti o správne fungovanie kardiovaskulárneho systému, lepšiemu hojeniu rán na pokožke a zdravým kostiam. S pribúdajúcim vekom sa hladina estrogénu postupne znižuje. Vtedy môže nastúpiť liečba doplnením estrogénu v rámci hormonálnej liečby, ktorej sa však mnoho z nás obáva. Je naozaj potrebné, aby si ľudské telo doplnilo hladinu tohto špecifického hormónu takpovediac umelo? Pozrime sa bližšie na to, čo vlastne hormón estrogén je, čo všetko spôsobuje a prečo je dobré, aby bola jeho hladina v krvi dostatočná v ktoromkoľvek veku nášho života.

Čo je to estrogén a čo ho tvorí

Estrogén patrí medzi hormóny, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele v malých množstvách. No majú veľkú a dôležitú úlohu pri udržiavaní nášho zdravia. Estrogén sa zvykne spájať predovšetkým s telom ženy, no aj muži majú v sebe tento životne dôležitý hormón, len s tým rozdielom, že ho muži majú oveľa menej než ženy.

Hormón estrogén je zodpovedný za sexuálny vývoj dievčat v období ich puberty, podieľa sa na metabolizme kostí a cholesterolu, reguluje rast výstelky maternice a to najmä počas menštruačného cyklu a na začiatku tehotenstva, spôsobuje rast prsníkov v puberte, počas tehotenstva a reguluje aj príjem potravy, telesnú hmotnosť, celkový metabolizmus glukózy a citlivosť na inzulín. Tento hormón je naozaj dôležitý a nemal by sa spájať iba v súvislosti s hormónmi ženy.

Estrogén a progesterón sú dva primárne ženské pohlavné hormóny, ktoré sa produkujú vo vaječníkoch a dokážu sa premeniť na určité formy estrogénu na iných miestach nášho tela, ako napríklad v tukovom tkanive, v prsníkoch, pečeni ale aj v nadobličkách.

Ľudské telo dokáže vyprodukovať niekoľko druhov estrogénu, ktorých hladina sa postupne mení podľa štádia, v ktorom sa práve naše telo nachádza. Ide o estradiol, estrón a estriol. Jednotlivé druhy estrogénu spôsobujú nasledovné chemické procesy:

Estradiol E2

Tento druh estrogénu možno považovať za hlavný. Je to preto, že sa nachádza v ženskom tele počas najdlhšieho obdobia. To znamená, že najvyššiu hladinu hormónu estradiolu máme v sebe v období od začiatku prvej menštruácie až do obdobia menopauzy alebo konca poslednej menštruácie. Hladina estradiolu niekoľkonásobne prevyšuje hladinu Ďalších dvoch druhov hormónu estrogénu v krvi. Estradiol je produkovaný najmä vo vaječníkoch a jeho množstvo je ovplyvnené štádiom, v ktorom sa nachádzajú. To znamená, že táto hladina závisí od menštruačného cyklu.

Estrone E1

Počas obdobia, kedy je ľudské telo schopné oplodnenia, sa v ňom nachádza aj ďalší dôležitý druh estrogénu, ktorým je tzv. estrón. Vo vaječníkoch sa produkuje malé množstvo estrónu, ktoré sa ale na rozdiel od estradiolu tvorí aj v období menopauzy. Je to hormón, ktorého hladina v krvi je síce nízka, no nachádza sa v nej aj keď vaječníky prestanú produkovať estradiol.

Estriol E3

Estriol je známy tým, že sa v ženskom tele nachádza počas celého života, no v tak malom množstve, že je takmer nezistiteľný. Jeho účinok je zo všetkých troch druhov estrogénu najslabší a jeho hladina rapídne stúpne až v štádiu tehotenstva. Preto je známy aj pod názvom tehotenský hormón.

V tehotenstve sa zvýši hladina všetkých troch druhov estrogénu, no hladina estrogénu estriolu najviac. Je to spôsobené vďaka placente. Všetky tri druhy estrogénu sú v čase tehotenstva nesmierne dôležité, pretože pomáhajú pri raste a vývine plodu a pripravujú tiež prsníky tvorbu materského mlieka, čiže na laktáciu.

Aký má estrogén význam?

Tento hormón ovplyvňuje oveľa viac orgánov v ľudskom tele, než by ste sa mohli nazdávať. Okrem toho, že ide o hlavný pohlavný hormón u žien, ovplyvňuje aj tak dôležité orgány ako sú srdce a krvné cievy. V tejto súvislosti môžeme spomenúť napríklad účinky estrogénu na zvyšovanie tzv. „dobrého“ HDL cholesterolu, znižovanie toho „zlého“ LDL cholesterolu, na podporu tvorby krvných zrazenín, rozširovania ciev a lepšiemu prietoku ciev.

estrogén problémy

Najznámejšie účinky estrogénu

Zmierňuje príznaky menopauzy

Hladina estrogénu sa počas nášho života mení. V čase puberty sa začne tvoriť viac estrogénu, čím sa podporuje plodné obdobie ženy. S postupne pribúdajúcim vekom táto hladina v krvi klesá, až sa ženské telo dostane do obdobia menopauzy. To znamená, že práve hormón estrogén zapríčiní, že telo nie je schopné vyprodukovať dostatočné množstvo látok, ktoré udržujú niektoré vlastnosti nášho tela takzvane v norme. Ide napríklad o pocit studených končatín, návaly tepla, zlá nálada, nekvalitný nočný spánok, nadmerné potenie a mnoho ďalších nepríjemných príznakov, ktoré sa pripisujú práve obdobiu menopauzy. Práve z dôvodu zmiernenia týchto príznakov sa ženám v prechode odporúča doplniť hladinu hormónu estrogénu pomocou predpísaných liekov v rámci hormonálnej terapie.

Tehotenstvo a dojčenie

V období tehotenstva hrá veľmi dôležitú úlohu placenta. Tá prispieva k zvyšovaniu hladiny hormónu estrogénu. A práve vysoká hladina tohto hormónu je tak veľmi potrebná pre zdravý vývin dieťaťa a pre optimálne celé obdobie tehotenstva. Zaujímavý je ale fakt, že takmer okamžite po pôrode sa hladina estrogénu a progesterónu zníži do stavu, v akom boli pred tehotenstvom a počas obdobia dojčenia zostávajú tieto hladiny hormónom už nízke.

Estrogén a zdravie srdca

Spojitosť hladiny estrogénu s kardiovaskulárnymi druhmi ochoreniami bola zatiaľ preskúmaná z hľadiska výskytu srdcových ochorení u žien v období menopauzy, keď sa práve hladina tohto ženského hormónu znížila. Štatisticky sa potvrdilo, že ženy po 65 roku života mali častejšie problémy s kardiovaskulárnym systémom. Je teda viac než pravdepodobné, že v dôsledku zníženia hladiny estrogénu v ľudskom tele sa zvyšuje hladina LDL cholesterolu. Ten je následne príčinou hromadenia tukov a cholesterolu v tepnách, čo vedie k možnému infarktu alebo mŕtvici. Ako prevencia sa preto začal predpisovať práve hormón estrogén, ktorý sa postupne u žien v zrelom veku postupne vytráca.

Menštruačný cyklus

Počas menštruácie sa prirodzene zvyšuje hladina hormónu estrogénu a progesterónu, čím sa napomáha vytvorenie takzvanej výstelky v maternici. Tá má slúžiť ako ideálne prostredie na implantáciu oplodneného vajíčka. Ak sa vajíčko neprijme, hladiny týchto dvoch hormónov klesajú a celá výstelka maternice sa vylučuje.

Zdravie kostí

Hormónom estrogénom je možné znížiť úbytok kostnej hmoty, a to najmä počas obdobia menopauzy, kedy je kosť náchylná na zlomeniny. Keďže niektoré iné lieky, ktoré sú určené špecificky iba na zlepšenie kostnej hmoty môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky, mnohí lekári odporúčajú svojim pacientom, ktorí trpia na slabé a krehké kosti, aby zistili najskôr hladinu estrogénu v krvných testoch a následne zvolili radšej voľbu liečby, ktorá je postavená na dopĺňaní hladiny tohto nepostrádateľného hormónu.

Estrogén je zodpovedný za ďalšie množstvo funkcií v ľudskom tele a regulujú cestu ženy cez pubertu, plodnosť a tehotenstvo až po menopauzu. Ich receptory sa nachádzajú v mnohých tkanivách ľudského organizmu a tým sú hormóny veľmi dôležité. Pomáhajú znižovať riziko rakoviny hrubého čreva, pomáhajú kontrolovať telesnú teplotu, zdravý spánok, dobrý prietok krvi, zlepšujú pamäť a dobrú náladu, zvyšujú sexepíl, koncentráciu a mnoho ďalšieho.

Nedostatok estrogénu a jeho príčiny

Nedostatok estrogénu sa môže vyskytovať najmä u dievčat, ktoré ešte nedosiahli pubertu a u žien, ktoré sa dostali do obdobia menopauzy. Medzi najbežnejšie príznaky nízkej hladiny hormónu estrogénu patria:

  • pocit vyčerpanosti a únavy
  • problém so sústredením, pamäťou a učením sa
  • výkyvy nálad a časté depresívne stavy
  • strata chuti na sex
  • suchá praskajúca pokožka
  • návaly tepla a striedanie pocitu studených končatín s nadmerným teplom
  • nepravidelnosť menštruačného cyklu a vynechanie menštruácie
  • bolesti pri sexe v dôsledku nedostatočne zvlhnutej vagíny
  • časté infekcie močových ciest
  • citlivé a bolestivé prsníky
  • ťažkosti so spánkom
  • krehké kosti a následné zlomeniny kostí
  • bolesti hlavy, migréna a nevoľnosť s tým súvisiaca

Prirodzeným zmenám hladiny hormónov sa veľmi zabrániť nedá. No práve vďaka ustálenej hladine estrogénu vieme dosiahnuť niektoré zmiernenie nepríjemných príznakov menopauzy alebo docieliť zlepšenie zdravotného stavu v oblasti intímneho zdravia, zdravých kostí a srdca. Ďalším rizikovým faktorom, ktorý rieši počas svojho života žena, je plodnosť a samotné materstvo. S tým súvisí práve hladina estrogénu v tele. Ak je príliš nízka, môže sa prejaviť práve neplodnosťou.

estrogén hladina

Nízku hladinu hormónu estrogénu spôsobuje najmä nadmerné cvičenie, poruchy v príjme potravy, časté diéty, rôzne druhy ochorení ako napríklad ochorenie vaječníkov alebo chronické ochorenie obličiek.

Na to, aby sme dosiahli zvýšenie hladiny hormónu estrogénu, mali by sme jesť viac vyváženú stravu, ktorá obsahuje vitamín D a vápnik, ktorý zabráni rednutiu kostí a následnej osteoporóze. Taktiež je odporúčaný pohyb a športovanie. Ide predovšetkým o silový tréning, ktorým sa telo spevňuje a tým sa spevňuje svalová konštrukcia a konštrukcia kostí.

Vyskúšajte 10 potravín bohatých na estrogén

Ľanové semienka – obsahuje lignany, ktoré sú určitým typom fytoestrogénu

Sezamové semienka – obsahujú vysoké množstvo lignanov podobne ako ľanové semienka

Sójové bôby – patria medzi najviac využívaný zdroj fytoestrogénov na svete

Tofu – keďže sa vyrába zo sójového mlieka, má vysoký obsah fytoestrogénov, konkrétne izoflavónov

Hummus – cícer, z ktorého je hummus vyrobený, obsahuje veľké množstvo fytoestrogénov

Celozrnný chlieb – tento typ chleba obsahuje ľan, raž, pšenicu, jačmeň a ovos. Tieto všetky zložky obsahujú vysokú hladinu lignanov, teda druh fytoestrogénu

Cesnak – cesnak spolu s cibuľou tiež obsahujú tak potrebný prírodný fytoestrogén

Klíčky lucerny – okrem toho, že tieto klíčky obsahujú vitamín C a Vitamín K, skrývajú v sebe aj fytoestrogén

Fenikel – ak obľubujete túto chutnú bylinku, dopĺňame si jej konzumáciou aj fytoestrogén

Sušené ovocie – napríklad marhule, ďatle a slivky obsahujú najvyššiu hladinu fytoestrogénu

Nadbytok estrogénu spôsobuje určité riziká

Podľa niektorých štúdií bolo zistené, že dlhodobé zvýšenie hladiny estrogénu pomocou hormonálnej liečby môže viesť k riziku zdravotných komplikácií. Dokonca sa v niektorých prípadoch môže zvýšiť riziko výskytu rakoviny, riziko vrodených chýb, ktoré môžu predčasne ukončiť tehotenstvo, riziko krvných zrazenín a s tým súvisiace problémy kardiovaskulárneho systému. Je preto na mieste, ak s lekárom prekonzultujete všetky dostupné postupy na zlepšenie vášho zdravotného stavu, za ktorým stojí práve hladina hormónu estrogénu.