Cítite bolesť a pálenie pri močení? Možno máte zápal močových ciest. Čo robiť, aby ste sa ho nadobro zbavili?

Dostať zápal močových ciest nie je nič neobvyklé. Studené počasie, nedostatočne prekrvené nohy, sedenie na studených miestach, ale aj dlhý pobyt v mokrých plavkách, či nesprávna hygiena. Toto všetko a ešte ďalšie iné faktory sa často postarajú o bolesť a pálenie pri močení. Týmto ochorením si prejde počas svojho života mnoho ľudí aj niekoľkokrát. Pritom nemusí ísť vždy o závažný problém. Niekedy sa zápal dokáže dostať pod kontrolu aj bylinkami a predchádzaním niektorých vyššie spomenutých situácií. Ako vlastne taký zápal močových ciest vyzerá, aké sú jeho základné príznaky a ako sa ho čím skôr zbaviť, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ako sa prejavuje zápal močových ciest a jeho príznaky

Močová sústava človeka sa skladá z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej rúry. Samotný zápal močových ciest je ochorenie, ktoré vzniká zanesením a následným rozmnožením baktérií do miest, ktoré následne ochromia, napríklad do močovej trubice a v horšom prípade aj do močového mechúra alebo obličiek. V týchto miestach potom vzniká premnoženie a pri močení vzniká nepríjemný pocit pálenia. Niekedy sa zápalový proces u malých detí dá spozorovať najmä zvýšenou teplotou a horúčkami. Baktérie, ktoré spôsobujú práve zápal močových ciest, sa vyskytujú u človeka najčastejšie.

Medzi základné príznaky ochorenia zápalu močových ciest patria predovšetkým:

  • Bolesť pri močení
  • Pálenie pri močení
  • Pocit nedostatočného vymočenia sa
  • Svrbenie častí pohlavných orgánov
  • Veľmi časté chodenie močiť
  • Príliš tmavý a zapáchajúci moč alebo krv v moči
  • Bolesti v podbrušku a tlak na pocit močenia
  • Zimnica, horúčka, pocit slabosti spojený s častým močením

Najrizikovejšie faktory vzniku zápalu močových ciest

Rodovosť

Najviac prípadov zápalu močových ciest sa prejavuje predovšetkým u žien a dievčat. Je to spôsobené tým, že močová rúra je v ženskom organizme oveľa kratšia než v mužskom, a tiež blízkosť močovej trubice od análneho otvoru, ktorá spôsobuje ľahší prienik rôznych baktérií práve do močovej rúry. Preto je potrebné učiť deti od útleho veku, aby sa umývali v oblasti genitálií spredu dozadu a nikdy nie opačne.

Sexualita

Aj sexuálna stránka dokáže podporiť vznik zápalu močových ciest. Ide hlavne o striedanie sexuálnych partnerov alebo praktikovanie rôznych techník pri pohlavnom styku, čím sa do okolia močovej rúry dostanú baktérie a spôsobia zápal. Po sexe je vhodné okrem sprchy aj vymočiť sa, čím sa z močovej rúry vyplavia baktérie, ktoré sa tam dostali práve počas milovania sa.

Dlhé sedenie na studených povrchoch a mokré oblečenie

Už naše staré mamy a mamy nám vždy hovorili, aby sme nesedeli na studených miestach. Je to práve pre možný zápal močovej sústavy. Taktiež je dobré, ak si na kúpanie v bazéne a pri pobyte na kúpalisku nosíte viac plaviek. Mokrý diel sa nie vždy vysuší rýchlo a chlad a vlhko z neho môže spôsobiť spomínaný zápal močových ciest.

zápal močových ciest príznaky

Zlá hygiena

Dalo by sa povedať, že takmer všetky vyššie spomenuté rizikové faktory, ktoré najviac ovplyvňujú vznik zápalu močových ciest sa môžu ovplyvniť dodržiavaním základných pravidiel hygieny. Tá je dôležitá predovšetkým pre ženy a dievčatá, pretože jej dodržiavanie najviac ovplyvňuje vznik možného zápalu močových ciest. Základom je dodržiavať hygienické návyky, ktoré sú správne. Ide napríklad o časté umývanie okolia pohlavných orgánov správnym smerom od močovej rúry smerom k análnemu otvoru a nikdy nie naopak, pretože by sa mohli nečistoty a baktérie dostať práve do týchto na zápal náchylných častí. Taktiež by malo byť pravidlo, že po sexe je sprcha naozaj potrebná, keďže aj tu sa jedná o miesta, ktoré sú práve premnožené najrôznejšími baktériami a blízkosť močovej rúry je veľmi malá. Na intímnu hygienu je dobré používať rôzne sprchové gély, ktoré nedráždia citlivé časti a ktoré neobsahujú veľké množstvo umelých látok.

Okrem týchto hlavných rizikových faktorov, ktoré spôsobujú vznik zápalu močového mechúra najčastejšie, môže ísť napríklad aj o genetiku a dedičnosť, o choroby ak roztrúsená skleróza, cukrovka, poranenia miechy alebo mozgová príhoda. Všetky tieto faktory môžu do určitej miery ovplyvniť rozsah ako aj liečbu zápalu močovej sústavy.

Liečba zápalu močových ciest

Je dôležité si všímať všetky príznaky, ktoré vás dovedú až k zisteniu, že môže ísť o problémy s močením a následnému zápalu močových ciest. Zbytočné odďaľovanie liečby nemá v konečnom dôsledku žiadny efekt. V prvých štádiách je možné vyskúšať aj rôzne domáce metódy liečby, no akonáhle nezaberú, je nutné obrátiť sa aj na lekára. Na liečbu zápalu močových ciest sú zväčša potrebné antibiotiká, ktoré vám predpíše váš odborný lekár na základe rozboru vyšetrenej vzorky moču. Vzorka moču, ktorá sa používa na vyšetrenie, musí pochádza zo stredného prúdu moču a moč nesmie po odbere stáť. Dôležité je tiež to, aby nebola vzorka u žien znehodnotená baktériami z okolia pošvy či konečníka. V tom prípade sa získava moč zavedením cievky do mechúra.

Príliš časté problémy s močovými cestami môžu z dlhodobého hľadiska súvisieť napríklad s vážnejším ochorením, ktoré sa diagnostikuje pomocou ultrazvuku, CT vyšetrenia, sonografického vyšetrenia alebo MR vyšetrenia. Ďalšou možnosťou je potom vyšetrenie tzv. cystoskopom, ktorý sa zavádza priamo do močovej trubice. Vďaka tomuto vyšetreniu sa dá vidieť priamo vnútorné prostredie močovej trubice a močového mechúra, a tiež sa dokáže zobrať vzorka tkaniva na rozbor.

zápal močových ciest liečba

Samotná forma antibiotík určených na liečbu zápalu močových ciest sa môže líšiť v závislosti od toho, či zápal postihol hornú časť močovej sústavy, a to obličky alebo či sa jedná o zápal v dolnej časti močovej sústavy kde patrí močový mechúr a močová rúra. V prvom prípade môže ísť o vážnejšie zápalové ochorenie spojené s obličkami a preto sa používajú antibiotiká priamo do žíl. V druhom prípade, kedy ide o bežnejší typ zápalového ochorenia, stačí nasadiť klasické antibiotiká vo forme tabliet.

V niektorých prípadoch môžu byť samotnou príčinou vzniku zápalu močových ciest vírusy a plesne. Vtedy sa nasadí liečba pomocou tzv. antivirotík ak je príčinou vírus a pomocou tzv. antimykotík ak je príčinou pleseň.

Pozrime sa na niektoré domáce liečebné procedúry a suroviny na podporu liečby zápalu močovej sústavy:

Brusnice a výrobky z nich

Brusnice patria medzi najznámejší druh ovocia, ktoré sa spája nielen s liečbou ale predovšetkým s prevenciou zápalu močových ciest. Brusnice obsahujú trieslovinu, ktorá zabraňuje usádzanie škodlivých baktérií na stenách močovej rúry a tým vzniku zápalu. Výťažky z brusníc dnes nájdete okrem brusnicového džúsu napríklad aj v rôznych výživových doplnkoch.

Bylinkami proti zápalom

Aj s bylinkami si dokážete pomôcť v prípade začínajúcich príznakov zápalu močových ciest. V lekárni a obchodoch s potravinami dostanete kúpiť rôzne urologické čaje, zložené napríklad z bazy čiernej, feniklu alebo čakanky obyčajnej, ktoré je ideálne popíjať napríklad spolu s krátkymi kúpeľmi v odvare z prasličky. Ten si pripravíte z väčšieho množstva sušenej prasličky, ktoré varíte vo vode približne 5 minút. Odvar necháte ešte 10 minút lúhovať a následne scedíte. Hotový odvar použite ako krátky sedací kúpeľ.

Chrenové mlieko

Aj chren má v sebe obrovské protizápalové účinky. Najlepší je čerstvý, ktorý sa nastrúha najemno. Už počas samotného strúhania budete cítiť jeho silu. Zalejte približne lyžicu čerstvo nastrúhaného chrenu s teplým mliekom, nechajte chvíľu postáť a ešte teplý nápoj vypite po dúškoch.

Sóda bikarbóna na zníženie kyslosti

Niektorým ľuďom pomáha zneutralizovať kyslosť moču obyčajná sóda bikarbóna. V pohári vody rozmiešajte lyžičku sódy a takýto nápoj pite pravidelne počas dní, kedy cítite pálenie pri počení. Zníženie bolesti by sa malo postupne znižovať.

Pitie dostatočného množstva tekutín

Pitný režim je pre zdravé fungovanie ľudského organizmu veľmi dôležitý. A platí to aj pri prevencii a liečbe zápalových ochorení močovej sústavy. Odplavovaním škodlivých látok z tela a teda aj z močovej rúry pomáha ochrániť pred usádzaním baktérií v celej močovej sústave. Vyprázdňujte močový mechúr ihneď ako začnete cítiť potrebu ísť na záchod. Zadržiavanie moču totiž môže opäť viesť k vzniku zápalu.

Vymeňte dlhé ležanie vo vani za sprchu

Aj keď je horúci kúpeľ veľmi blahodarný najmä v sychravom počasí a dokáže zohriať celé telo, pri zápaloch močového mechúra je vhodnejšie ak kúpanie vymeníte za sprchovanie. Zamedzíte tak vniknutiu možných baktérií do močovej rúry a ich následné množenie v teplom vlhkom prostredí. Ak si teplý kúpeľ chcete aj tak dopriať, používajte predovšetkým prírodné prípravky vhodné do kúpeľa a skráťte čas relaxovania vo vani na polhodinu.

Teplom proti bolesti

Ak trpíte bolesťami v podbrušku v dôsledku zápalu močových ciest, odporúča sa priložiť na brucho teplý obklad. Ten si vyrobíte napríklad nahriatím vrecka s ryžou alebo použijete úplne klasický termofor. Teplo postupne uvoľní napätie a bolesť sa môže zmierniť.

Zvýšenie imunity organizmu

Základom zdravia je nepochybne dobrá imunita. Tú človek nemá automaticky. Dobrá imunita je súčasťou kombinácie cvičenia a pohybu, správnej a vyváženej zdravej stravy a dopĺňaním vitamínov, otužovaním, dostatočným spánkom a mnohými ďalšími faktormi. Pre naštartovanie imunity je základným vitamínom vitamín C. Ten možno nájsť v citrusovom ovocí, v brusniciach, kyslej kapuste, v kiwi a rôznych ďalších surovinách.

Zápal močových ciest a s ním spojené rizikové skupiny

Zápal močových ciest v tehotenstve

Aj počas tehotenstva si treba dávať pozor na svoje zdravie. Nie je nič výnimočné, že žena dostane zápal močových ciest práve v čase, keď je tehotná. Niektoré príznaky, ako napríklad časté močenie, môže najskôr pripisovať tehotenstvu, no ak sa k tomu pridružia aj ďalšie príznaky, určite treba ihneď vyhľadať pomoc lekára, najlepšie gynekológa, ktorý zváži postup liečby, ktorý zasiahne čo najmenej bábätko v brušku.

Rizikoví cukrovkári

Medzi najviac ohrozené skupiny, ktorých sa zápal močových ciest dotýka naozaj často, sú práve pacienti, ktorí sa liečia na cukrovku. V ich prípade sa totiž cukor dostáva priamo do močového ústrojenstva, kde je základnou “potravou” pre baktérie a ich premnoženie.

Pacienti s inkontinenciou

Ani pacientom s nechceným únikom moču, inkontinenciou, sa zápal močových ciest nevyhýba. Práve naopak. Títo pacienti trpia týmto druhom zápalu veľmi často. Príznaky sú niekedy rovnaké, no postupne sa s častým chodením na záchod spojí aj bolesť a pálenie pri močení. Preto nikdy neodkladajte pomoc špecialistov, ktorí dokážu zvoliť tú najšetrnejšiu metódu a zbaviť vás tak nepríjemných ťažkostí nielen s únikom moču ale aj s ťažkosťami spojenými so zápalom močových ciest.