Kotvičník zemný: Prírodná cesta k zdraviu aj potencii

Jedna rastlina, množstvo blahodarných účinkov. Kotvičník zemný je považovaný za malý prírodný “zázrak”, ktorý dokáže pomôcť so srdcovými chorobami, vysokým tlakom, depresiami, zníženým libidom a ďalšími “civilizačnými” neduhmi. Oplýva skutočne všetkými schopnosťami, ktoré sú mu pripisované? Aké účinné látky obsahuje a v akých dávkach sú naozaj efektívne? A kde a v akej forme si ho zadovážiť? Dnes sa tejto čarovnej rastlinke pozrieme, takpovediac, na korienok.

Popis, pôvod a výskyt

Býčia hlava, diablov tŕň či maltézsky kríž – to je len niekoľko z množstva sugestívnych prezývok, ktoré ľudia v priebehu stáročí kotvičníku zemnému vymysleli. Táto jednoročná rastlina s drobnými žltými kvetmi patrí do čeľade jarmovcovitéa jej blahodárne účinky sú známe už od staroveku, kedy ju nezávisle od seba vo svojich tradičných medicínach využívali starí Gréci, Indovia aj Číňania.

Hoci dnes už sa kotvičníku darí prakticky po celom svete, jeho prirodzeným prostredím výskytu bola pôvodne východná Ázia. Vo väčšine krajín dnes kotvičník poznajú najmä podľa jeho latinského mena Tribulus terrestris. Neznámy tento názov nie je ani u nás – práve pod ním môžete nájsť väčšinu produktov s obsahom kotvičníka, ktoré ponúka trh s výživovými doplnkami.

V modernej západnej medicíne zažíva kotvičník boom popularity zhruba od 80. rokov 20. storočia. Obľube sa pritom teší najmä u mužskej polovičky populácie. Vďaka údajným schopnostiam prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu totiž býva prezývaný aj “zelená viagra” – zlepšuje sexuálnu výdrž, libido aj celkovú mužnú silu, je teda tiež skvelým pomocníkom pri cvičení, zvýšenej fyzickej a psychickej záťaži a hormonálnej nerovnováhe. Funguje to aj v praxi?

Zloženie a obsah účinných látok

Kotvičníku zemnému sa pripisujú priam “magické” schopnosti – zvýšiť hladinu hormónov celkom prírodným a bezpečným spôsobom, to je priam revolučná idea, ktorá prirodzene priťahuje množstvo pozornosti a nadšenia. Vedci a farmaceuti sú však pri zdieľaní týchto superlatívov o čosi opatrnejší a rastlinku pravidelne podrobujú rigoróznym výskumom.

Pravým dôvodom liečivých schopností kotvičníka je jeho obsah a koncentrácia účinných látok. Tých sa v tejto rastlinke stretlo hneď niekoľko. Pre zvýšenie potencie, ale aj mnohoraké zdravotné benefity sú z nich však najpodstatnejšie fytosteroly, považované za prírodné steroidy, a saponíny, povrchovo aktívne látky s množstvom biologických efektov. V rastline obvykle majú koncentráciu 45–60%, ale natrafiť môžete aj na vyšší obsah. Ako ich účinnosť hodnotí veda?

Analýza 12 významných medzinárodných štúdií účinkov kotvičníka uskutočnená v roku 2015 merateľné zvýšenie testosterónu v súvislosti s užívaním tejto rastliny u ľudí jednoznačne nepreukázala, hoci u zvierat je tento efekt naozaj nesporný. Paradoxne však aj napriek tomuto zisteniu zo sumáru štúdií vyplýva, že pri každodennej konzumácii 750-1500 mg kotvičníka po dobu 2 mesiacov sa až u 79% mužských respondentov so zníženým libidom skutočne sexuálna túžba zvýšila. Rovnaké výsledky štúdie priniesli aj pre 67% žien, ktoré podobné dávky kotvičníka dostávali po dobu 90 dní. Veľmi zaujímavé, i keď o čosi menej konzistentné výsledky preukázala každodenná dávka 1500 mg kotvičníka aj u mužov s erektilnou dysfunkciou.

Účinky – žiadúce aj nežiadúce

Pozitívny efekt kotvičníka zemného na sexualitu je teda aj z pohľadu vedy nesporný. Táto rastlinka má však aj veľa ďalších kvalít a schopností, ktoré nám môžu nie len skvalitniť kažodenný život, ale aj pomôcť vysporiadať sa s niektorými z najzávažnejších ochorení. Niektoré z týchto účinkov už boli vedecky preukázané, iné sa v súčasnosti v laboratórnych podmienkach ďalej skúmajú. Patria k nim aj nasledujúce:

  • Zlepšená funkcia vylučovacej sústavy v dôsledku zvýšenej produkcie moču
  • Zvýšená aktivácia imunitného systému
  • Antidepresívne účinky, najmä vo vhodných kombináciách s inými látkami
  • Protizápalové účinky
  • Vo vysokých dávkach úľava od bolesti
  • Protirakovinový a protinádorový efekt (pozor však pri nádoroch orgánov hormonálnej sústavy!)

Podľa výskumov kotvičník zemný účinne pôsobí aj u pacientov s cukrovkou typu 2, ktorým jeho pravidelné užívanie (v dávkach 1000 mg denne) merateľne znížilo krvný cukor a cholesterol. Takýmto spôsobom kotvičník chráni aj cievy, srdce a ďalšie orgány obehovej sústavy.

V starej čínskej medicíne sa Tribulus terrestris používal najmä v súvislosti s pečeňou. Aj túto domnienku vedci podrobili laboratórnym výskumom, ktoré preukázali, že kotvičník skutočne dokáže redukovať tuk na pečeni a zvyšovať tak jej zdravie a správnu funkciu.

kotvičník zemný účinky

Pokiaľ ide o nežiadúce účinky či prípadné “predávkovanie”, obavy mať naozaj nemusíte. Kotvičník zemný je rastlina, ktorej konzumácia je pre človeka bezpečná, a to aj vo väčších množstvách. Jedinými zaznamenanými vedľajšími efektmi kotvičníka sú veľmi zriedkavé a mierne kŕče v bruchu či reflux, ktoré sa však pri znížení dávky rýchlo vytratia. Pri extrémne vysokých dávkach sa ale predpokladá aj možná toxicita pre ľadviny, takže všetko s mierou.

Konzumácii kotvičníka by sa mali radšej vyhýbať deti, tehotné a dojčiace ženy či osoby so silnými alergiami. Dráždivo môže pôsobiť aj v prípade žalúdočných vredov a pre jeho hormonálne účinky sa neodporúča v prípade nádorových ochorení orgánov, ktoré sú s hormónmi priamo previazané.

Užívanie a dávkovanie

Z vyššie spomínaných štúdií vyplýva, že pre dosiahnutie viditeľného efektu treba Tribulus terrestris užívať denne po dobu najmenej 2-3 mesiacov, pričom jeho optimálne denné dávky sa pohybujú medzi 800 a 1500 mg. Najspoľahlivejším ukazovateľom ale v tomto prípade nie je hmotnosť, ale skôr koncentrácia účinných látok kotvičníka – čím je teda silnejší, tým menej ho pre dosiahnutie požadovaného výsledku treba.

Účinné látky sa nachádzajú v koreňoch, stonkách, listoch, kvetoch aj semenách kotvičníka zemného. Jeho najbežnejším zdrojom sú výživové doplnky, ktoré ho ponúkajú buď v čistej forme, alebo v kombinácii s inými látkami (vitamíny, zinok atď.).

Tribulus terrestris pôsobí zvnútra organizmu, a tak je najúčinnejší pri priamej konzumácii. Väčšina produktov, ktoré nájdete v lekárni alebo špecializovaných e-shopoch, ponúka kotvičník vo forme tabliet či kapsúl – ich výhodou je jednoduché a presné dávkovanie, nenáročné skladovanie a dlhá trvácnosť. Ich koncentrácia obvykle zodpovedá účinnej dávke 1 tableta/kapsula denne.

kotvičník zemný užívanie

Pozornosť si určite zaslúžia aj iné zdroje kotvičníka – obľúbené čaje, odvary, nálevy či tinktúry. Neobsahujú takmer žiadne pomocné látky – a navyše si ich dokážete vyrobiť aj celkom sami. Budete na to potrebovať len vysušené rastliny kotvičníka. Ako na to?

  • Na prípravu kotvičníkového odvaru treba asi pol lyžice kotvičníka zaliať pohárom vriacej vody a variť 30 minút. Z precedeného odvaru môžete upíjať po celý deň, ideálne vždy hodinu pred jedlom za štvrť pohára.
  • Podobným spôsobom získate aj nálev, po zaliatí však rastlinku už ďalej nevaríte, ale ju necháte odstáť (cca 6 hodín).
  • Klasikou je kotvičníkový čaj, ktorý môžete popíjať prakticky bez obmedzení, najlepší efekt má pri rannej konzumácii.
  • Ak vás nebaví “nalievať sa”, môžete si z kotvičníka pripraviť aj tinktúru, ktorá má vyššiu koncentráciu a postačí vám z nej už niekoľko kvapiek. Kotvičník v tomto prípade zalejete najmenej 40% alkoholom a necháte týždeň lúhovať. Denné dávkovanie zodpovedá pomeru 1:1 na každý kilogram vašej hmotnosti.

Pestovanie a zber

Ak pred tabletkami preferujete čisto prírodné zdroje, kotvičník zemný si dokážete celkom ľahko dopestovať aj sami. Je to nenáročná rastlina, ktorá si vystačí s bežným substrátom, teplotami okolo 20 °C a miernou zálievkou.

Kotvičník zemný je vlastne typickým zástupcom burín. Je to taký malý “nezmar” – plazivá rastlinka sa voľne vyskytuje na rôznych rumoviskách, násypoch či pri železničnej trati, darí sa jej prakticky všade, kde svieti slnko. Ak chcete s pestovaním začať od semien, môžete si sadeničky kotvičníka vypestovať pokojne aj v byte či malom parenisku.

S výsadbou sadeníc počkajte, až definitívne pominú nočné mrazy. Ideálna je piesčitá pôda a 50 cm rozostupy, pokojne však kotvičník vysaďte aj do skalky či na briežok členitej záhrady. Najdôležitejší je celodenný kontakt s priamymi slnečnými lúčmi, ktoré kotvičník vyslovene miluje. Následne je už prakticky “bezúdržbový” – netrpí chorobami a nechutí škodcom, stačí ho len pravidelne polievať.

Najvhodnejší čas zberu prichádza, keď kotvičník kvitne a začínajú sa na ňom tvoriť plody. Uchopte konáriky 10 cm nad koreňom a citlivo odstrihnite. Takto rastlinke umožníte ďalej rásť a úrodu si tak budete môcť pozberať aj niekoľkokrát ročne. Životný cyklus kotvičníka sa končí s nástupom prvých mrazov. Vtedy môžete rastliny vytrhať aj s koreňom a pripraviť tak pôdu na ďalšiu sezónu.

Časté otázky

Na záver si ešte raz zhrňme najdôležitejšie fakty týkajúce sa kotvičníka zemného:

Zvyšuje kotvičník zemný naozaj hladinu testosterónu?

Kotvičník zemný preukázateľne zvyšuje testosterón u mnohých zvierat. Tento efekt pozorovali už starovekí pastieri, ktorých kozy po spásaní rastlinky vykazovali nápadne zvýšené libido, ale neskôr sa ho podarilo v potvrdiť aj vedcom. U ľudí sa merateľné zvýšenie testosterónu v súvislosti s kotvičníkom laboratórne nepreukázalo, avšak jeho blahodarné účinky na libido, potenciu či pri erektilnej dysfunkcii boli v štúdiách i tak zdokumentované.

Aké ďalšie zdravotné benefity má užívanie Tribulus terrestris?

Kotvičník zemný dokáže pozitívne vplývať okrem sexuality aj na diabetes, zvýšený cholesterol a tlak či problémy s “tučnou” pečeňou. Je protizápalový, močopudný a pozitívne vplýva aj na ľudskú psychiku. Pripisuje sa mu tiež schopnosť aktivácie imunitného systému či spomalenie rastu nádorov.

Akú účinnú látku obsahuje kotvičník lekársky?

K najdôležitejším účinným látkam v kotvičníku patria protodioscín zo skupiny saponínov a fytosteroly – prírodné steroidy. Tieto látky majú množstvo biologických efektov bez nežiadúcich účinkov.

Má kotvičník nejaké nežiadúce účinky alebo kontraindikácie?

Kotvičík zemný môže byť toxický pre niektoré zvieratá, pre človeka je však bezpečný, a to aj vo vyšších množstvách. K raritným vedľajším účinkom patria mierne zažívacie problémy, ktoré však po znížení dávky kotvičníka rýchle ustupujú. Tribulus terrestris má hormonálne účinky, nemali by ho preto užívať deti, tehotné a dojčiace ženy a osoby s nádorovými ochoreniami hormonálnej sústavy.

Kde si môžem kotvičník zemný zaobstarať?

Lekárne a e-shopy s výživovými doplnkami majú v ponuke množstvo produktov s obsahom Tribulus terrestris – líšia sa koncentráciou aj formou, najčastejšie ide o tablety s obsahom 800-1000 mg kotvičníka. Kotvičník zemný si ale ľahko dopestujete aj sami, táto nenáročná rastlinka bude spokojná v záhrade aj balkónovom hrante.