Nepríjemné bolesti prsníkov a podbruška, žalúdok ako na vode, zmeny nálad a nekontrolovateľné chute na rôzne kombinácie jedál. Nehovoríme o tehotenských príznakoch, ale o predmenštruačnom syndróme, s ktorým sa počas života stretnú skoro všetky ženy. Niektoré pravidelne, niektoré výnimočne. Jedno je však isté – ide o veľmi nepríjemné obdobie signalizujúce príchod menštruácie.
Čo všetko sa považuje za predmenštruačný syndróm a ako zmierniť jeho nepríjemné príznaky? Nielen to sa dozviete v tomto článku.
Obsah
Čo je predmenštruačný syndróm, tzv. PMS
Predmenštruačný syndróm je akýsi súbor rôznych príznakov, ktorý zvyčajne nastáva 1 až 2 týždne pred menštruáciou. Predpokladá sa, že spúšťačom PMS sú hormonálne zmeny v organizme, ktoré prebiehajú počas celého menštruačného cyklu.
Ide o syndróm, počas ktorého sa musí žena vysporiadať s opakujúcimi sa psychickými a fyzickými ťažkosťami, zvyčajne začínajúcimi okolo 20. roku života. S nástupom menštruačného krvácania PMS ustupuje.
Najlepšie výživové doplnky na PMS
Erexan Femina✓ Odporúčame | ||
eJoy Femina | ||
Feminus |
Zaujímavosť: Vedeli ste, že predmenštruačným syndrómom trpí 20 – 50 % žien? Odhaduje sa, že syndróm môže mať pritom až 150 rôznych príznakov. Aké to sú?
Príznaky PMS
Príznaky sprevádzajúce predmenštruačný syndróm bývajú veľmi individuálne, je však možné rozdeliť ich do štyroch základných okruhov.
1. okruh
Prvýokruh zahŕňa príznaky spojené s mentálnym zdravím, a teda s celkovým citovým rozpoložením.Patria sem úzkosti, podráždenosť a náhle a časté zmeny nálad.
2. okruh
Druhý okruh je charakteristický bolesťami hlavy, ktoré môžu byť spôsobené nedostatkom magnézia, pocitom únavy a nekontrolovateľnou chuťou na sladké. Zvyčajne ide o jedny z prvých príznakov, v spojení s prvým okruhom.
3. okruh
Tretí okruh so sebouprináša nadúvanie, priberanie, zvýšenú citlivosť až bolesť prsníkova kŕče v podbrušku, ktoré sú podobné tým menštruačným.
4. okruh
A posledný, štvrtý okruh, je najzriedkavejší a dochádza pri ňom k zmätenosti až k výpadkom pamäte.
Niektoré ženy sa počas celého života nestretnú ani s jedným príznakom PMS, iné zasa musia každý mesiac čeliť nepríjemným stavom, prípadne až najťažšej forme PMS nazývanej predmenštruačná dysforická porucha. Pri tejto poruche je intenzita príznakov maximálna a môže byť spôsobená aj stresom. Dysforická porucha postihuje približne 8 % žien.
Priebeh PMS
Priebeh predmenštruačného syndrómu je skoro u všetkých žien rovnaký. Prvé príznaky žena pociťuje už pri ovulácii. Je to spôsobené veľkými hormonálnymi zmenami vznikajúcimi kvôli zmenám hladiny estrogénu a progesterónu. Jednotlivé príznaky PMS pritom nastupujú v určitej následnosti.
Začiatok ovulácie
Prvé príznaky často prichádzajú bez povšimnutia, prípadne sú pripisované uvoľňovaniu vajíčka počas ovulácie. Tá nastáva okolo 14. dňa menštruačného cyklu. PMS sa v tomto období ohlasuje miernymi bolesťami alebo podráždenosťou a občasnými zmenami nálad.
Stred obdobia
Po ovulačnom období sa zvyknú príznaky vytratiť a neskôr sa vrátia tesne pred menštruáciou vo väčšej sile. Niekedy však po úvodnej fáze dochádza k zvyšovaniu intenzity príznakov a k pridružovaniu ďalších symptómov.
Pri ťažkých formách PMS sa nepríjemné príznaky nevytratia až do začiatku menštruácie. To znamená, že tento zhoršujúci sa stav môže u niektorých žien trvať, bohužiaľ, aj polovicu cyklu.
Obdobie tesne pred menštruáciou a v prvý deň menštruácie
V poslednom období dochádza najprv k vyvrcholeniu príznakov, kedy sú najintenzívnejšie a môžu sa objaviť aj druhotné problémy a bolesti. Približne 1 až 2 dni pred menštruáciou sa príznaky zoslabujú a s prvým dňom krvácania postupne úplne odznejú a vo väčšine prípadov sa dostaví úľava.
Problémy spojené s PMS
Ako bolo spomenuté v úvode, predmenštruačný syndróm sa môže prejavovať viac ako 150 rôznymi príznakmi, ktoré majú vplyv na psychické a fyzické zdravie ženy. Často ide o príznaky podobné skorému tehotenstvu, čo ešte podporuje stres a psychickú nepohodu. Niektoré ženy o prebiehajúcom PMS ani len netušia, iným komplikuje ich každodenné fungovanie.
Medzi znaky, ktoré sú pre PMS charakteristické patria:
Výkyvy nálad a problémy s mentálnym zdravím
Typickým znakom predmenštruačného obdobia je náladovosť sprevádzaná najmä zlosťou, podráždením, prípadne strachom a napätím. Častý je aj nekontrolovateľný plač a pri ťažších formách dochádza ku konfliktom s okolím, ktoré strpčujú každodenný život nielen žene samotnej, ale aj jej blízkym.
Takéto zmeny nálad zvyknú byť ženám vyčítané, čo je často spúšťačom intenzívnejšieho nepokoja. Horšou alternatívou od náladovosti sú problémy s mentálnym zdravím, kedy dochádza k dlhodobejším psychickým problémom.
Nejde teda len o občasné výkyvy. Žena sa potýka s úzkosťami, depresiami, dlhodobým smútkom alebo stavmi zmätenosti a výpadkami pamäte.
Problémy s aktivitou
Obdobie pred menštruáciou je pre telo ženy veľmi vyčerpávajúce. Hormonálne zmeny si berú svoju daň v podobe energie, ktorej nedostatok sa odzrkadlí nadmernou únavou, znížením psychickej a fyzickej vitality a celkovou slabosťou. Veľmi častým javom je nespavosť spôsobujúca nadmernú pasivitu a únavu.
Bolesti
Jedným z najčastejších príznakov PMS je bolesť rôzneho druhu. Zvyčajne začína ako prvá bolieť hlava, neskôr sa k nej pridajú prsia a podbruško. Bolesť pŕs môže byť slabá, ťažko pozorovateľná, ale môže dochádzať aj k veľmi intenzívnej bolesti pri dotyku, prípadne počas bežného pohybu. Často pozorovaná je aj bolesť svalov a krížov.
Problémy s trávením a nadúvanie
Ťažšie sa vám zapínajú džínsy alebo máte zo dňa na deň pocit, že sa vám zmenšila podprsenka? Nebojte sa, nie je to tým, že by ste za noc pribrali. Počas PMS dochádza k nadúvaniu, a to aj bez toho, aby ste jedli strukoviny alebo zeleninu.
Zväčšený hrudník zase spôsobujú naliate prsia, ktoré sa môžu zväčšiť aj o jedno celé číslo. Predmenštruačný syndróm zvyknú sprevádzať aj nevoľnosti, pocity na zvracanie a zvracanie, prípadne stály pocit hladu, ktorého tíšením môžete začať priberať.
Časté sú aj rôzne kombinácie sladkých a slaných jedál, ktoré tráveniu práve nepomáhajú. V tomto období môžete na sebe pozorovať aj veľké návaly tepla, studený pot a závraty.
Prejavy v sexuálnej oblasti
Predmenštruačný syndróm môže zasiahnuť aj do vašej sexuálnej aktivity. Niektoré ženy môžu trpieť znížením sexuálnej aktivity (libida), a to v dôsledku bolestí a psychických zmien.
Niekedy sa ženy sťažujú aj na to, že ich v tomto období partner nepriťahuje, najmä kvôli zintenzívneniu čuchových receptorov. Partner im vtedy jednoducho „nevonia“.
Ďalšie príznaky
Hormonálne zmeny vplývajú na viacero procesov v ženskom tele. Veľmi častým prejavom PMS je tvorba akné, v prípade hormonálnych zmien sa vyrážky objavujú na brade, lícach a na krku.
Takisto sa môžu zintenzívniť alergie a mení sa aj intenzita čuchových a chuťových receptorov. Niektoré ženy uvádzajú, že sa u nich v čase pred menštruáciou objavujú chronické ochorenia, ako sú zápaly a infekcie močových ciest, prípadne gynekologické problémy.
Liečba a zmiernenie PMS
Liečba PMS sa skladá prevažne zo zmierňovania symptómov a z kombinácie viacerých režimových opatrení. Základná príčina predmenštruačného syndrómu nie je známa, preto nie je možné nastaviť liečbu, ktorá by riešila tento problém celoplošne. Pri zmierňovaní tých najhorších príznakov je potrebné docieliť dlhodobý efekt a zamerať sa aj na nastolenie hormonálnej rovnováhy.
Analgetiká
V prvom rade sa odporúča užívať lieky proti bolesti, ktoré sú voľne predajné bez predpisu. V prípade zlého psychického stavu navštívte lekára, ktorý vám môže na určité obdobie predpísať antidepresíva alebo anxiolytiká. Vsadiť však môžete aj na voľnopredajné homeopatiká.
Hormonálna antikoncepcia
Na úpravu hormonálnej hladiny sa zvyčajne predpisuje hormonálna antikoncepcia, ktorá pomáha aj s nepravidelným cyklom a s veľkými bolesťami počas menštruácie.
Pestrá strava
V tomto období by ste mali dbať na pestrú stravu plnú minerálov a vitamínov. Odporúča sa dopĺňať najmä magnézium, ktoré mierni bolesti hlavy a redukuje nadmerný stres. Obmedziť by ste mali fajčenie, alkohol a najmä kávu, ktorá udržiava v tele vodu a môže zhoršovať nadúvanie a problémy s trávením.
Prírodná lekáreň
Hormonálnu rovnováhu je možné regulovať aj pomocou prírodnej lekárne. Napríklad čaj z Alchemilky priaznivo pôsobí na úpravu cyklu a pri dlhodobom užívaní zmierňuje príznaky PMS a bolestivú menštruáciu s nadmerným krvácaním.
Fyzická aktivita
Veľmi dôležitá je fyzická aktivita. Pravidelné cvičenie rozprúdi krv v tele a pomáha aj pri správnom vylučovaní pohlavných hormónov. Sériu cvičení na panvové dno by ste si mali dopriať najmä pár dní pred menštruáciou, čím zmiernite intenzitu prichádzajúcej bolesti.
Pohyb však vždy prispôsobte tomu, ako sa cítite. Pri ťažkých stavoch nie je vhodné premáhať sa a ísť nad rámec svojich síl a možností.
PMS či tehotenstvo?
Často sa stáva, že si ženy zamieňajú predmenštruačný syndróm s prvými príznakmi tehotenstva. Ako ich spoľahlivo rozoznať? Najspoľahlivejším spôsobom je urobiť si tehotenský test v prípade, že menštruácia mešká.
Príznaky PMS sa väčšinou opakujú niekoľko cyklov po sebe bez väčších zmien. Je potrebné však myslieť na to, že hormóny v ženskom tele sú ovplyvnené každou maličkosťou.
Počas cyklu sa môže udiať niekoľko zmien, ako napríklad ochorenie, stres alebo napätie ústiace do posunu alebo vynechania ovulácie. V takom prípade mešká aj menštruácia, a tým prirodzene príde neskôr aj PMS.
Kedy navštíviť lekára?
Nepravidelný cyklus je normálny a bežný. Ak vám ale menštruácia mešká viac ako 2 týždne a tehotenský test je negatívny, mali by ste navštíviť gynekológa. Návšteva lekára sa odporúča aj pri pravidelnej ťažkej forme PMS a pri veľmi bolestivej menštruácii a silnom, prípadne pridlhom krvácaní.
Najlepšie výživové doplnky na PMS
Erexan Femina✓ Odporúčame | ||
eJoy Femina | ||
Feminus |