Saw palmetto redukuje vypadávanie vlasov a chráni zdravie prostaty

Rastlina Saw palmetto, ktorá je dlhé roky využívaná v americkom ľudovom liečiteľstve, je u nás známa vo forme výživových doplnkov a prípravkov na podporu erekcie, zvýšenie libida a podporu kvalitnejšieho sexuálneho života. V čom spočíva jej sila a aké ďalšie účinky skrýva?

Čo je Saw palmetto?

Za exotickým názvom sa skrýva liečivá rastlina palmovitého vzhľadu, ktorá pripomína krík. Prirodzene sa vyskytuje najmä na Floride. Môžeme ju nájsť aj pod názvom serenoa repens alebo pod slovenským názvom serenoa plazivá.

Ľudia sa utiekali k prírodnej liečivej sile už od pradávna. Americká ľudová medicína využívala plody Saw palmetta v surovom stave pri liečení problémov s prostatou, neskôr ju začali používať aj na zlepšenie sexuálneho života. Zistilo sa tiež, že rastlina nemá účinky len na mužov, ale pomáha aj ženám.

Afrodiziakálne účinky rastliny objavil J. B. Read, ktorý v roku 1879 publikoval výsledky svojej štúdie o prospešnosti tejto rastliny pri liečbe kašľa, porúch spánku a tráviacich ťažkostiach. Zistil tiež, že Saw palmetto bojuje proti infekciám močových ciest a neskôr sa dopracoval až k dnes už známym faktom.

Po zverejnení štúdií sa začala rastlina využívať na rôzne mužské problémy už začiatkom 20. storočia, a to najmä na liečbu zväčšenej prostaty, na zlepšenie produkcie spermií a libida.

Zo sušených plodov sa získava extrakt s obsahom 70 – 90 % mastných kyselín (obsah závisí od spôsobu extrakcie), vitamínu E a iných antioxidantov.

Pestovanie a zber

Nízka palmovitá rastlina dosahuje výšku 1 až 3 metre. Jej listy sú špicaté a široké, ich dĺžka môže byť až 2 metre. Kvitne na žltobielo, neskôr sa vytvoria cca 2 cm dlhé plody – bobule fialovej farby pripomínajúce hrozno, ktoré sú tvrdé a obsahujú jedno semeno. V prirodzenej klíme plody Saw palmetta dozrievajú na začiatku jesene a ich zber trvá do zimy. Po uvarení sa plody používajú na prípravu nápojov. Ešte lepšie je ich využitie v sušenej podobe.

Ak by ste si chceli Saw palmetto vypestovať doma, je to možné, no treba splniť niekoľko podmienok. Rastlina miluje subtropickú až tropickú klímu, veľa slnka, a najmä pri klíčení vyžaduje vlhkosť. Je náchylná na škodce. Počas zimných mesiacov ju treba chrániť pred snehom a mrazom. Skúsiť by ste to mohli v interiéri alebo vo vyhrievanom skleníku. Doprajte jej substrát určený pre tropické rastliny a palmy.

Obsah aktívnych látok

Saw palmetto obsahuje predovšetkým zmes mastných kyselín, najmä kyselina kaprylová, kyselina olejová, kyselina palmitová, kyselina laurová, kyselina myristová a kyselina stearová.

Okrem toho obsahuje fytosteroly (B-sisterol, kampesterol, daucosterol a stigmasterol), sú súčasťou veľkej skupiny sterolov, ktorých najväčšou výhodou je znižovanie iného zo sterolov – cholesterolu. Chránia tak pred usadzovaním tukových látok na stenách ciev (v horších štádiách vzniká ateroskleróza) a umožňujú lepší obeh krvi. Práve pre tento účinok sa pridáva do výživových doplnkov na podporu erekcie Saw palmetto.

Flavonoidy sú dôležité rastlinné zlúčeniny, ktoré majú podľa výskumov veľmi nádejné výsledky v rámci prevencie chronických ochorení (srdca, ciev, diabetes, nádorové ochorenia). Flavonoidy chránia telo pred vírusmi, baktériami, voľnými radikálmi, podporujú imunitný systém, priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém, normalizujú energetický metabolizmus a pomáhajú v prevencii pred niektorými druhmi rakoviny.

Polysacharidy, teda zložené cukry, uvoľňujú energiu postupne, a teda normalizujú hladinu inzulínu v krvi. Vďaka nim sa zlepšuje energetický metabolizmus v tele.

Účinky Saw palmetto

Zdravie prostaty a močových ciest

Pri problémoch s častým močením a zväčšenou prostatou je vhodné začať užívať prípravky s extraktom zo Saw palmetto. Látky obsiahnuté v tejto rastline zmierňujú zápaly močového ústrojenstva a prostaty, zlepšuje príznaky spojené s benígnou hyperpláziou prostaty – zväčšenie prostaty, ktorá tlačí na močovú rúru a znižuje prietoku moču.

Štúdia u 85 mužov vo veku nad 45 rokov zistila, že liečba dávkou 160 mg saw palmetta dvakrát denne po dobu 6 mesiacov, znižuje príznaky zväčšenej prostaty, zlepšuje tok moču a celkovú kvalitu života.

Zvýšenie libida a plodnosti

Saw palmetto je považované za prírodné afrodiziakum, ktoré má pozitívny vplyv na libido, stimuluje hladinu hormónov a zvyšuje sexuálny apetít.

Podľa štúdii Saw palmetto spomaľuje 5-alfa reduktázu, ktorá premieňa testosterón na hormón dihydrotestosterón (DHT). Zablokovaním DHT si telo udrží normálnu hladinu testosterónu, s ktorou má v dnešnej dobe problém čoraz viac mužov. Nízka hladina testosterónu je zodpovedná za chuť na sex.

Podľa štúdie z časopisu Urologia Internationalis zaznamenali u 120 mužov so zväčšenou prostatou počas 2 rokov užívania Saw palmetto zlepšenie symptómov zväčšenej prostaty a sexuálnych funkcií.

saw palmetto účinky

Pomáha pri vypadávaní vlasov

Saw palmetto môže pomôcť pri problémoch s pokožkou či neželaným vypadávaním vlasov ako u mužov, tak i u žien. O extrakte sa hovorí ako o prírodnom inhibítore hormónu dihydrotestosterónu, ktorého vysoká hladina je najčastejšia príčina vypadávania vlasov. Výťažok z rastliny pozitívne stimuluje vlasový folikul a podporuje rast vlasov.

Štúdia, ktorá skúmala vplyv užívania Saw palmetto na dedičné vypadávanie vlasov (tzv. androgénnu alopéciu) zistila, že až 60 % ľudí spozorovalo zmiernenie vypadávania vlasov. Testovaným bolo podávaných 200 mg účinnej látky spolu s látkou beta-sitosterol.

V inej štúdii podávali testovaným 320 mg extraktu zo Saw palmetta počas 2 rokov a až tretina testovaných potvrdila zlepšenie rastu vlasov.

Nielen pre mužov, pomáha aj ženám

Prípravky, v ktorých sa nachádza Saw palmetto sú vhodné nielen pre mužov, ale i pre ženy. Používajú sa aj na zmiernenie dedičného vypadávanie vlasov, znižuje neželané ochlpenie na tvári.

Tým, že Saw palmetto pôsobí na hormonálnu hladinu, ustaľuje menštruačný cyklus a odstraňuje negatívne príznaky menštruácie. Je vhodný aj pri problémoch s vaječníkmi. Pozitívnym faktorom je tiež vplyv na rast prsnej žľazy, spevnenie a lepšie tvarovanie poprsia. Tehotné a dojčiace ženy by však mali užívanie konzultovať s lekárom.

Detoxikácia

Hľadáte kúru na prečistenie organizmu na prírodnej báze? Skúste Saw palmetto. Rastlina sa dokáže postarať o prečistenie tráviaceho traktu, najmä hrubé črevo, pečeň. Je vhodné užívať ho aj ako prevenciu.

Vysoký obsah antioxidantov epikatechín a metylgalát tiež účinkuje proti zápalom v tele. Štúdia na myšiach so zväčšenými prostatickými žľazami ukázala, že užívanie extraktu Saw palmetto znížilo opuch a niekoľko markerov, signalizujúcich zápal.

Na čo sa používa Saw palmetto?

V minulosti sa konzumovali plody rastliny len v surovom stave. V súčasnosti je na trhu množstvo výrobkov s obsahom Saw palmetto, ktoré sú vyrobené zo sušených plodov alebo z extraktu. Každý z nich má svoje špecifiká.

  • Sušené plody sa dajú vypestovať, no kúpite ich napríklad v obchodoch so zdravou výživou. Použiť ich môžete na tinktúru, odvar alebo čaj.
  • Prášok sa získava rozdrvením plodov. Využitie je rovnaké ako pri sušených plodoch, oboje je určené na vnútorné použitie.
  • Čaj a tinktúra sú najčastejšie viaczložkové produkty, v ktorých má svoje miesto aj Saw palmetto. Tieto výrobky majú buď všeobecný dopad alebo pôsobia na močové cesty.
  • Gél a krém sú určené na vonkajšiu aplikáciu, hlavne na spevnenie poprsia. Okrem Saw palmetto obsahujú krémy aj iné látky priaznivo pôsobiace na prsnú žľazu.
  • Tablety sú určené na vnútorné použitie a špecializované pre mužov a ženy. Pre mužov predovšetkým na prostatu a zlepšenie erekcie, pre ženy na močové cesty a zväčšenie poprsia.

saw palmetto užívanie

Užívanie a dávkovanie

Prášok a sušené plody

Pripravíte z nich čaj bežným spôsobom – plody vložte do vody a spoločne varte 5 – 10 minút. Množstvo závisí od kvality prášku. Prášok skladujte na suchom a tmavom mieste, rešpektujte dátum spotreby. Odvar pite 3x denne, ak výrobca neuvádza inak.

Tinktúra

Záleží od koncentrácie tinktúry, no odporúčaná denná dávka je 2 – 4 ml. Tinktúra by sa mala používať dlhodobo a pravidelne každý deň, prvé účinky možno očakávať po 3 – 4 týždňoch

Krém a gél

Riaďte sa odporúčaniami výrobcov. Väčšina prípravkov sa nanáša krúživými pohybmi priamo na poprsie raz denne. Prvé účinky očakávajte po niekoľkých týždňoch, začne to spevnením, neskôr zdvihnutím a miernym zväčšením.

Tablety

Najpredávanejšia forma užívania Saw palmetto. Keďže každý výživový doplnok má inú koncentráciu, pri užívaní sa riaďte odporúčaniami na obale.

Skúsenosti s užívaním Saw palmetto

Po Saw palmetto najčastejšie siahajú muži v rámci prevencie zdravia prostaty. Niektoré skúsenosti hovoria aj o užívaní pri vypadávaní vlasov. Výživový doplnok však treba užívať dlhodobo a poctivo, aby sa dostavili výsledky.

Ženy v recenziách najčastejšie spomínali účinky proti bolestivej menštruácii a nadmernému ochlpeniu pri zvýšených hladinách testosterónu.

Nežiaduce účinky

Keďže ide o prírodný produkt, negatívne účinky na organizmus časté a intenzívne. Problémy sa môžu objaviť, keď vám nebude vyhovovať forma výživového doplnku. Ide najmä o tráviace ťažkosti (pobolievanie brucha, hnačky alebo zápchy). Zmiernite ich tým, že výživový doplnok budete užívať spolu s jedlom.

Užívanie by mali zvážiť tehotné a dojčiace ženy. Keďže Saw palmetto vplýva na hladiny hormónov, užívanie by mohlo mať negatívny dopad na plod. Takisto by ho nemali užívať deti. Aj keď ženy užívajú Saw palmetto na spevnenie a tvarovanie prsníkov, podobnú reakciu spozorovali aj niektorí muži.

Ak trpíte chorobami žalúdka, srdca, pečene alebo pľúc, konzultujte užívanie so svojim ošetrujúcim lekárom. Ak vás čaká vyšetrenie prostaty z dôvodu podozrenia na rakovinu prostaty, vysaďte Saw palmetto, resp. informujte o tom svojho lekára. Jeho užívanie môže komplikovať diagnostiku. Počas operácie môže komplikovať zákrok tým, že spôsobí riedenie krvi a nadmerné krvácanie.

Záver

Saw palmetto je dlhé roky používané ako prírodný stimul na libido, zdravie prostaty a zmiernenie vypadávania vlasov. Jeho užívanie je relatívne bezpečné, no keďže ovplyvňuje hladiny hormónov, pri kombinovaní s inými liekmi sa radšej o užívaní poraďte so svojím lekárom. Presvedčte sa i vy, že prírodná medicína má čo ponúknuť aj v dnešnej dobe a vie sa popasovať s mnohými neduhmi.