Erekcia je slovo, za ktorým sa skrýva oveľa viac, než by sa mohlo zdať. Z čisto biologického hľadiska ide o stoporenie mužského pohlavného údu vo chvíli sexuálneho vzrušenia. Tento jednoduchý fyziologický mechanizmus má však ďalekosiahle psychologické, emocionálne a spoločenské súvislosti, ktoré z erekcie robia jednu z najchúlostivejších tém vôbec.
Erekcia nás sprevádza takmer po celý náš život – vedeli ste, že k nej občas dochádza u malých chlapcov ešte pred narodením? Väčšina z nás ale o nej vie len málo. Čo presne sa pri erekcii odohráva? Aké sú jej najbežnejšie poruchy a čo ich spôsobuje? A čo môžeme urobiť preto, aby bola čo najkvalitnejšia? V tomto článku nájdete odpovede na tieto aj mnohé ďalšie otázky.
Obsah
Čo je to erekcia a ako vzniká?
Erekcia je stav maximálneho stvrdnutia a vzpriamenia mužského pohlavného údu, ku ktorému dochádza pri sexuálnom vzrušení a sexuálnej stimulácii. Niekedy však nastáva aj ako prirodzený reflex – poznáme to ako rannú erekciu. Erekcia je základnou fyziognomickou podmienkou pohlavného styku a sexuálneho uspokojenia muža, je tiež kľúčová pre jeho rozmnožovanie. Jej dôležitosť by teda rozhodne nemala byť podceňovaná ani tabuizovaná.
Erekcia je výsledkom procesu, ktorý sa nazýva stoporenie a jeho hlavným ‚aktérom‘ je trojica toporivých teliesok, ktoré prechádzajú penisom po celej jeho dĺžke (dve dutinkové telesá corpus cavernosum a hubovité teleso corpus spongiosum). Tieto telieska sú labyrintom krvných ciev a nervov, oboje pri erekcii zohráva kľúčovú úlohu.
Najlepšie tabletky na erekciu
Zerex Klasik✓ Náš tip | ||
Erexan Standard✓ Najobľúbenejšie | ||
eJoy | ||
Proerecta Klasik | ||
Tribul✓ Odporúčame | ||
Primulus | ||
E-reX 24 |
V skutočnosti sa však erekcia začína na opačnom konci tela – v hlave. Práve tam musí prísť prvý podnet, ktorý vyšle “chemickú správu” do pohlavných orgánov. Artérie prechádzajúce dutinkovými telesami sa na základe tohto signálu uvoľnia a roztiahnu, čím umožnia silnejší prietok krvi. Vedľajšie cievy sa v rovnakom čase uzavrú, a tak vznikne akýsi podtlak, ktorý núti krv vohnanú do penisu prúdiť jediným možným smerom – vpred, respektíve nahor.
Priebeh erekcie možno rozdeliť do šiestich etáp:
-
- Pokojová: Prekrvenie pohlavného údu je normálne a krv sa v ňom nezadržuje.
- Stimulačná: Periférne nervy v úde vysielajú signál centrálnej nervovej sústave. Mozog signál spracuje a vydá pokyn k stoporeniu. Cievy sa uvoľnia a prietok krvi sa začína zvyšovať.
- Tumescenčná: Prekrvenie je rapídne a v dutinkových telieskach začína stúpať tlak. Menšie cievy sa, naopak, začínajú uzatvárať.
- Plná erekcia: Tlak sa stabilizuje, objem a tvrdosť penisu dosahuje maximálny stav.
- Rigidná erekcia: Pri ďalšej stimulácii dochádza k prudkým kontrakciám priečne pruhovaného svalstva a ďalšiemu nárastu tlaku. Tento stav obvykle vyvrcholí orgazmom a ejakuláciou.
- Detumescenčná: Hladké svaly v cievach a toporivých teliaskach sa stiahnu a uvoľnia zadržiavanú krv. Penis ochabne a erekcia končí.
Za plnohodnotné ukončenie erekcie (5. fáza) sa považuje vyvrcholenie spojené s ejakuláciou. Ejakulát (za normálnych okolností obsahujúci mužské pohlavné bunky – spermie) sa tvorí v semenníkoch. Jeho cesta odtiaľ až po otvor na špičke penisu je riadená “dialógom” medzi nervovými spojeniami svalov pri koreni penisu a miechou. Pri orgazme svaly v rýchlych kontrakciách vymršťujú ejakulát smerom nahor, a tak dochádza k jeho výronu.
Erekcia a vyvrcholenie sú jednými z “malých zázrakov”, ktorými si príroda poistila našu prirodzenú túžbu rozmnožovať sa – spájať príjemné s užitočným. Ide to však len do chvíle, kým nenastane problém. Reč je o erektilnej dysfunkcii, postrachu, s ktorým sa v rôznych podobách počas svojho života údajne stretne najmenej 52 % mužov.
Poruchy erekcie: Ako k nim dochádza a čo ich spôsobuje?
Kvalitná erekcia je výsledkom súhry viacerých faktorov. Zlyhanie ktoréhokoľvek z nich teda môže byť aj zlyhaním samotnej erekcie. Takto môžeme kategorizovať aj najbežnejšie typy porúch erekcie:
1. Poruchy erekcie súvisiace s nervovým systémom
Bezchybná funkčnosť nervovej sústavy je pre erekciu veľmi dôležitá. Práve nervovými spojeniami sa nesie medzi vašou hlavou a penisom informácia, že je čas stoporiť sa. Ak nastane nejaký “zádrhel”, je to akoby vám šéf poslal cez e-mail zadanie dôležitej úlohy, no k vám jeho mail vôbec nedorazil.
2. Poruchy erekcie súvisiace s krvným obehom
Pri procese stoporenia je kľúčové správne prekrvenie penisu. Pokiaľ do artérií neprúdi dostatok krvi alebo sa cievy naokolo v správny čas nauzavrú, výsledkom je čiastočná alebo úplná neschopnosť erekcie. Toto je jedna z najbežnejších príčin problémov s kvalitnou erekciou – našťastie aj jedna z ľahšie riešiteľných.
3. Poruchy erekcie psychologického pôvodu
Ako sme písali už vyššie, erekcia sa začína v hlave. Okrem neurologických procesov sa na tom však podieľajú aj emocionálne a psychologické faktory. Kto by to nepoznal – stačí stres, únava či nervozita, no a odrazu to nejde. Ak sa to však opakuje neustále, problém môže byť vážnejší a každým ďalším zlyhaním sa len prehlbuje.
4. Poruchy erekcie hormonálneho pôvodu
V niektorých prípadoch môže byť príčinou poruchy aj nedostatočné vylučovanie testosterónu. Súvis medzi erekciou a testosterónom je však pomerne nízky, a tak ani jeho samotné podávanie vo väčšine prípadov erektilné poruchy nerieši.
Príčin a spúšťačov týchto porúch môže byť mnoho:
- zneužívanie drog, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu
- úzkosť, depresie a zlý spánok
- metabolické problémy
- cukrovka
- mechanické poškodenie penisu
- užívanie určitých liekov
- vysoký cholesterol
- ochorenia srdca a ciev
- vyšší vek
- obezita
Dobrou správou je, že podľa odborníkov väčšina mužov trpiacich poruchami erekcie (obzvlášť v nižšom veku) v skutočnosti netrpí “pravou” erektilnou dysfunkciou. Ich telo teda je naďalej schopné erekciu dosiahnuť, akurát s tým potrebuje pomôcť.
Najbežnejšie typy porúch erekcie
Nielen príčin, ale aj druhov porúch erekcie je pomerne dosť. Pochopiť presnú povahu vášho problému je prvým krokom na ceste k jeho náprave.
Slabá erekcia
Stoporenie nedospeje až do maximálneho stvrdnutia a zväčšenia pohlavného údu. Dôvody sú väčšinou fyziognomické – najčastejšie ide o nedostatočný krvný prietok alebo neurologické problémy.
Krátka erekcia
Pokiaľ penis dosiahne erekciu, no rýchlo ju napriek ďalšej stimulácii stratí, problém väčšinou súvisí s prekrvením, ktoré toporivé telieska nedokážu dostatočne dlho udržať. Pozor – nemýľte si predčasné ochabnutie penisu s predčasnou ejakuláciou. I keď tieto poruchy spolu niekedy súvisia, môžu mať aj celkom iné príčiny.
Oneskorená erekcia
Pomalá alebo oneskorená erekcia je ďalším z častých problémov. Ak aj napriek primeraným podnetom a vzrušeniu penis “rastie” až príliš pomaly, môže za to opäť zväčša nedostatočné prekrvenie alebo porucha nervových spojení.
Permanentná erekcia
K raritnejším problémom s erekciou patrí aj priapizmus – patologický stav neustáleho stoporenia, ktorý nastáva najmä v dôsledku cievnych problémov. Hoci to môže znieť lákavo, ide o mimoriadne bolestivú aj nebezpečnú poruchu, ktorá môže skončiť aj stratou údu.
Bolestivá erekcia
Bolesť môže byť dôsledkom pohlavnej choroby, úrazu, fimózy (problém s pretiahnutím predkožky cez žaluď), Peyronieho choroby (zakrivenie penisu pri erekcii) či dokonca nádorov. V prípade, že ju pri erekcii pociťujete pravidelne, určite sa nepokúšajte o “samoliečbu”, ale vyhľadajte lekársku pomoc.
Predčasná ejakulácia
Tento problém je najčastejší u mladých a neskúsených mužov, kedy hrá rolu najmä psychika, nevyhýba sa však ani starším ročníkom. Hoci nejde priamo o poruchu erekcie, niekedy môže byť aj jej sprievodným javom – vtedy ide o ochabnutie svalstva, ktoré sa môže prejavovať aj inkontinenciou. Inokedy môže byť aj dôsledkom infekcií.
Najlepšie tabletky na predčasnú ejakuláciu
Zerex Extralong | ||
eJoy Long | ||
Erexan Kontrol |
Retrográdna ejakulácia
Známa je aj ako spätná alebo suchá ejakulácia. Hoci priamo s erekciou nesúvisí, môže mať tiež vážny dopad na sexuálny život muža, ako aj na jeho plodnosť. Ide o stav, kedy pri vyvrcholení ejakulát neopúšťa úd, ale vracia sa močovou trubicou naspäť. Môže to byť dočasný, ale aj trvalý problém, ktorý si určite zaslúži pozornosť odborníka.
Zlepšenie, predĺženie a podpora erekcie: Ako na to?
Nech už sú príčiny a prejavy erektilnej poruchy akékoľvek, dôsledky bývajú veľmi podobné: frustrácia, strata sebadôvery, partnerské problémy, nie zriedka aj zvýšená agresivita či sklon k nadmernému užívaniu alkoholu a iných návykových látok. Tak ďaleko to však zájsť nemusí – väčšina porúch sa dá riešiť celkom efektívne a diskrétne, neraz aj v domácich podmienkach. Tu sú najbežnejšie spôsoby, ako na to:
Zdravá životospráva a pohyb
Zdravá životospráva nie je len o tehličkách na bruchu. Nezdravý životný štýl je tiež jednou z najrozšírenejších príčin porúch erekcie. Zmenou stravy a zvýšením pohybu môžete dosiahnuť zlepšenie už existujúcej poruchy, ale tiež predísť jej vzniku do budúcnosti.
Pravidelné cvičenie zlepšuje cirkuláciu krvi a znižuje aj ďalší rizikový faktor – obezitu. Prispieva tiež k odbúravaniu stresu, kvalitnejšiemu spánku a celkovej duševnej pohode, ktorá sa určite pozitívne odzrkadlí aj v posteli. Správne zvolenou stravou môžeme zvýšiť aj príjem rôznych účinných látok, ktoré sú známe ako prírodné afrodiziaká (viac si o nich povieme nižšie). Zvážte aj prestať fajčiť či obmedziť alkohol.
Farmaceutické prípravky
Väčšina mužov pri prvých náznakoch erektilnej poruchy hľadá “zázračnú tabletku”, ktorá by problém ako mávnutím čarovného prútika odstránila. Hoci farmaceutický trh dnes medikamentov na zlepšenie erekcie ponúka viac než dosť, mnoho z nich má rôzne kontraindikácie či nežiadúce efekty. Siahajte teda po nich zodpovedne – lieky na predpis skutočne užívajte len s predpisom a vyhýbajte sa tabletkám z “druhej ruky” či čierneho trhu.
K najznámejším u nás dostupným liekom na podporu erekcie patria napríklad Zerex, eJoy, Erexan, Proerecta alebo Primulus. Hoci všetky sľubujú viac-menej to isté, zložením sa často výrazne odlišujú. Tabletky na prírodnej báze bývajú obvykle voľne dostupné, zatiaľ čo lieky s chemickým zložením kúpite len na predpis. Na lekársky predpis dokonca môžete získať aj injekcie na erekciu – pichajú sa priamo do hubovitého telieska v penise 15 minút pred stykom, erekcia po nich vydrží 20-60 minút.
Prírodné látky
K najbezpečnejším aj najdostupnejším spôsobom zlepšenia erekcie, libida či sexuálnej výkonnosti patria viaceré látky rastlinného pôvodu. Ľudstvo ich často pozná už celé tisícročia, sú teda doslova overené časom. Ich účinky sa možno intenzitou celkom nevyrovnajú “chemickým kokteilom” z lekárne, no sú spoľahlivé a bezpečné.
K najznámejším rastlinám s pozitívnymi účinkami na sexualitu patria Kotvičník zemný (Tribulus terrestris), Maca peruánska (Lepidium Meyenii), Krpčiarka šípolistá (Epimedium sagittatum), Ginko dvojlaločné (Ginkgo Biloba) či Ženšen pravý (Panax ginseng CA Meyer). Extrakty z nich sú obsiahnuté v množstve prírodných tabliet, dostať ich tiež ako prášky, tinktúry či sušenú drvinu na prípravu čajov. Niektoré z nich si môžete aj sami vypestovať.
Terapia
Pokiaľ sú príčiny vašej erektilnej dysfunkcie psychologické, najvhodnejším riešením je vyhľadanie odbornej pomoci a absolvovanie terapie. Hoci si to páni neradi priznávajú, aj na nich môžu mať silný vplyv rôzne traumatické zážitky, nepríjemné skúsenosti či psychické bloky. Kvalitná a dobre cielená pomoc je v tomto prípade nad všetky tabletky sveta.
Pomôcky
Áno, aj mechanickými pomôckami sa dá dopomôcť penisu k lepšej a trvácnejšej erekcii. Využívajú sa na to najmä vákuové pumpy či škrtiace krúžky. Dobrý výsledok majú hlavne v prípadoch, kedy je príčinou slabej erekcie nedostatočné prekrvenie údu.
Operácia
Vo výnimočných prípadoch, keď nič z vyššie uvedených metód nezaberá, môže byť riešením aj operácia. Ide o postup, pri ktorom sa do penisu operatívne vloží penilný implantát – pevné alebo nafukovacie teliesko, ktoré sa o erekciu postará prakticky za akýchkoľvek okolností.
Ide však skutočne o krajné riešenie – väčšinu záujemcov odradí už jeho cena, ktorá sa pohybuje zhruba od 10 do 12-tisíc eur. Že tento zákrok zdravotná poisťovňa neprepláca, to iste ani netreba zdôrazňovať.
Záver
Či už si to pripúšťame alebo nie, erekcia hrá v živote muža mimoriadne dôležitú úlohu. Nie je len prejavom mužnosti, zdravia a vitality, ale tiež kľúčovým predpokladom k spokojnému partnerskému a rodinnému životu.
Ak vždy neprebieha úplne podľa našich predstáv, nie je to hneď dôvod na paniku – s nejakou formou erektilnej poruchy sa v živote stretne väčšina z nás. Pokiaľ sa však s týmto problémom trápite dlhodobo, premôžte ostych a začnite ho riešiť. Mnohokrát si dokážete pomôcť aj sami – zmenou životosprávy či užívaním dostupných prípravkov na prírodnej báze. Niekedy je nevyhnutné vyhľadať odborníka. Spokojnosť s kvalitnou erekciou však za to rozhodne stojí.
Najlepšie tabletky na erekciu
Zerex Klasik✓ Náš tip | ||
Erexan Standard✓ Najobľúbenejšie | ||
eJoy | ||
Proerecta Klasik | ||
Tribul✓ Odporúčame | ||
Primulus | ||
E-reX 24 |