Pokles hladiny hormónov ústiaci do menopauzy je u žien známy, a vo vyššom veku očakávaný jav. Ako je to ale u mužov? Má hladina testosterónu s pribúdajúcim vekom klesavú tendenciu? Samozrejme má. Nejde však o menopauzu, ale o tzv. andropauzu, ktorá je prítomná v živote každého muža. U niekoho sa jej príznaky objavia vo väčšej miere, u niekoho v menšej. Aj preto je pre nás veľkou neznámou. Aké sú hlavné príznaky andropauzy a ako sa s ňou vysporiadať?
Obsah
Čo je andropauza
Andropauza je obdobie mužského prechodu spôsobené poklesom hladiny testosterónu. Hovoríme teda o tzv. mužskej menopauze. Pokles testosterónu je postupný a nie tak výrazný ako pokles estrogénu spôsobujúci menopauzu u žien.
Zlomový vek pri prejavení andropauzy je 40 rokov, hladina testosterónu však začína postupne klesať už po tridsiatke.
Pokiaľ sa u muža andropauza viditeľne prejaví, prináša širšie problémy ako menopauza. To je spôsobené najmä dominantnosťou testosterónu, ktorý ovplyvňuje mnohé funkcie a procesy v mužskom tele.
Najlepšie tabletky na andropauzu
Zerex Ultragold✓ Odporúčame | ||
MenActive | ||
Erexan Stabil✓ Náš tip | ||
eJoy | ||
Proerecta Long | ||
Primulus |
Dlhodobý proces
Pokles testosterónu je dlhodobý proces a môže spôsobiť aj pridružené problémy, najčastejšie v oblasti sexuálneho života. Testosterón sa podieľa napríklad na sexuálnom apetíte, ovplyvňuje plodnosť a má vplyv na erekciu. Zároveň je jeho hodnota zodpovedná za mieru ochlpenia, svalov a stavbu mužského tela.
Okrem fyziologickej stránky vplýva aj na psychické rozpoloženie a typické mužské správanie, ktoré spoznáme podľa súťaživosti, vitality a energie. Pri výraznom poklese lekári odporúčajú užívanie hormonálnej injekčnej liečby a pravidelné kontroly u andrológa.
Andropauza nie je vážne ochorenie, ani negatívny stav človeka. Ide o prirodzenú súčasť života a u každého muža sa prejaví inými príznakmi a v inej intenzite.
Príznaky a problémy spojené s andropauzou
Andropauza sa neprejavuje zreteľne odlišnými fázami, ako je to pri menopauze. Ide o dlhodobý proces, pri ktorom jednotlivé príznaky a problémy prichádzajú postupne. Symptómy je možné zaradiť do postupnosti podľa veku.
30. – 40. rok života
V období po tridsiatke dochádza k pozvoľnému a úplne prirodzenému poklesu testosterónu, ktorý so sebou nemusí niesť žiadne viditeľné zmeny. Medzi prvé príznaky, že sa niečo deje, patria zmeny v sexuálnej oblasti ako menej kvalitná erekcia, znížená chuť na sex alebo problémy s ejakuláciou.
40. – 50. rok života
Vek, kedy je znížená fyzická kondícia a mentálna vitalita pripisovaná k vyššiemu veku a k starnutiu organizmu. V mnohých prípadoch však ide práve o pokles hladiny testosterónu, čo je často prehliadané, a preto je toto obdobie považované za najrizikovejšie.
Po 50. roku života
Ak sa má andropauza prejaviť naplno, tak to bude práve po päťdesiatke. Okrem výrazných problémov v sexuálnom živote a viditeľne zníženej fyzickej výkonnosti môže dôjsť k depresiám a prvým príznakom kardiovaskulárnych ochorení a problémom s pohybovým aparátom. Spôsobuje to hladina testosterónu, ktorá je v tomto období na minime.
Príznaky andropauzy
Zoznam príznakov adropauzy je veľmi rozsiahly. Niektoré prejavy sú viditeľné viac, iné menej, ale väčšina z nich sa v spoločnosti považuje za typické príznaky starnutia u mužov, preto sú často prehliadané a nepripisuje sa im vážnejší význam.
Medzi prvé príznaky, ktoré si na sebe každý muž všimne, sú problémy v oblasti sexuálneho života. Väčšinou ide o znížené libido, čiže o znížený záujem o sex a intimitu. S poklesom testosterónu môžu súvisieť aj problémy s erekciou, či neschopnosť opakovaného orgazmu a predĺženia sexuálnej aktivity. Všetky tieto príznaky ovplyvňujú kvalitu sexuálneho života u mužov.
Medzi veľmi časté problémy spojené s andropauzou patria aj zmeny v psychike. Podráždenosť, náladovosť, frustrácia či dokonca depresie dokážu znepríjemniť život muža. Tieto psychické zmeny často prerastajú do potreby vykonávať zmeny. Ide teda o jednu z hlavných príčin stereotypu, kedy si chlap po päťdesiatke nájde novú, často mladšiu partnerku. Jednoducho na sebe začína pociťovať zmeny, s ktorými nie je spokojný a potrebuje si dokázať, že ešte nepatrí do starého železa. Tento pocit umocňujú aj problémy s klesajúcou vitalitou a fyzickou vytrvalosťou či úbytkom svalovej hmoty, v niektorých prípadoch aj vlasov a ochlpenia.
Liečba andropauzy – ako zmierniť jej príznaky?
Príznaky andropauzy by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať a považovať ich za prehliadnuteľné. Aj napriek tomu, že ide o prirodzený jav, ktorý sám o sebe nepôsobí na organizmus negatívne, pridružené problémy vám môžu spôsobiť nepríjemnosti najmä v oblasti psychického zdravia.
Najznámejšou a najviac vyžívanou možnosťou liečby príznakov andropauzy je substitučná hormonálna liečba, ktorou sa umelo zvyšuje hladina testosterónu. Môže byť podávaná formou tabliet alebo injekčne, raz za tri mesiace.
Na doplnenie liečby sa odporúča dodržiavať režimové opatrenia a siahnuť po podporných prípravkoch prírodného charakteru, ktoré neškodia vášmu organizmu a pôsobia naňho stimulačne. Najideálnejšie je intenzívne pôsobiť na hladinu testosterónu, aj na pridružené príznaky. To môžete robiť režimovými opatreniami, ktoré by sa mali stať životným štýlom zabezpečujúcim fyzické aj psychické zdravie.
Pravidelný pohyb
Cielené cvičenie s vyššou intenzitou priamo pôsobia na tvorbu testosterónu. Do svojho voľného času by ste teda mali zaradiť tréningový plán podľa vlastných schopností a požiadaviek. Aktívny život je pre zmiernenie príznakov andropauzy nevyhnutný.
Dostatočný oddych
Okrem pohybových aktivít je dôležitý aj odpočinok vo forme regenerácie medzi cvičeniami, ale najmä v podobe výdatného spánku. Každú noc by ste si mali nájsť čas na 7 až 8 hodín kvalitného, ničím nerušeného spánku.
Nižší príjem alkoholu a cigariet
Pre zdravé telo je potrebné si niečo aj odoprieť. Konzumáciu alkoholu a fajčenie by ste mali zredukovať na minimum. V prípade alkoholu sa odporúča dať si raz za čas pohár vína. Tvrdý alkohol by ste však mali zo svojho pitného režimu vyradiť úplne.
Pravidelný pohlavný styk
V tomto bode vás potešíme. Najlepšou prevenciou sexuálnych problémov je pravidelný sex, ktorý priaznivo pôsobí na kvalitu erekcie a samotnú tvorbu testosterónu.
Príjem vitamínov a minerálov
V oblasti stravovania by ste sa mali zamerať na dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Klasickým a najúčinnejším spôsobom je zaradenie pravidelnej konzumácie ovocia a zeleniny do svojho jedálnička. Nemali by ste zabudnúť ani na zdravé tuky.
Prírodné liečivá
Nezabúdajte na prírodu. Nehovoríme len o prechádzkach v prírode, ktoré vám zaručia psychickú pohodu a odbúrajú prípadnú frustráciu, nervozitu alebo napätie. Prírodná lekáreň ponúka mnohé zázračné prípravky, ktoré blahodarne pôsobia na mužské telo.
Andropauza je prirodzenou súčasťou života
Každé telo, či mužské, alebo ženské, prechádza počas života viacerými fázami, ktoré sú úplne prirodzené. Medzi ne patrí aj andropauza, ktorá môže pôsobiť ako strašiak ničiaci vašu mužnosť. V skutočnosti ide o prirodzený priebeh dozrievania a starnutia organizmu, ktorý nie je možné ovplyvniť liekmi, operáciami alebo inými zásahmi.
Užívanie liekov a preventívne zmeny životného štýlu vám však pomôžu prekonať toto obdobie plné neznámych procesov vo vašom tele, ktorým neskôr budete vedieť pripísať presnú príčinu.
Čo vás ešte zaujíma?
Na záver sme sa pozreli na najčastejšie otázky ohľadom andropauzy. Čo ľudí najviac zaujíma a čo sme v článku ešte nespomínali? Možno práve v tejto časti článku nájdete odpovede na svoje otázky.
Prejavuje sa andropauza vždy poruchami erekcie?
Keď sa hovorí o príznakoch andropauzy, najčastejšie sa spomína pokles sexuálneho libida. Aj v článku sme spomenuli viaceré príznaky, medzi ktorými sú aj poruchy erekcie, no nemusia sa prejavovať v každom prípade. Ako sme už vyššie riešili, s poklesom testosterónu môžu vznikať aj poruchy erekcie, no samotný mechanizmus stoporenia penisu nie je počas andropauzy výrazne ovplyvňovaný.
Ako sa andropauza diagnostikuje?
Už sprievodné znaky, ako napríklad znížené sexuálne libido, podráždenosť či klesajúca vitalita môžu naznačiť vznikajúcu andropauzu. Mnoho z vyššie spomínaných znakov sa však považuje za prirodzenú súčasť starnutia. Ako teda andropauzu diagnostikovať? Lekár to posudzuje na základe anamnézy, vášho veku, sprievodných príznakov a v konečnom dôsledku aj krvným vyšetrením hladiny testosterónu.
Súvisí kríza stredného veku s andropauzou?
Niekde sa môžete dopočuť či dočítať o kríze stredného veku. Mnoho ľudí si tieto dva pojmy spája, a pritom ide o dve rozdielne veci. Andropauza je totiž spojená so znižujúcou sa hladinou hormónov, presnejšie testosterónu, a môže u muža nastúpiť už po 40. roku života. Naopak, kríza stredného veku súvisí skôr so psychikou muža a nastúpiť môže aj o pár rokov neskôr. Súvisieť teda spolu môžu, nakoľko sa andropauza prejavuje aj na psychike muža, no nejde o to isté.
Fungujú voľne dostupné prípravky aj pri andropauze?
Na trhu nájdete množstvo prípravkov, ktoré vám môžu pomôcť so sprievodnými príznakmi andropauzy. Väčšinou ide o prípravky na prírodnej báze, ktoré obsahujú rôzne zaujímavé zložky. Tieto prírodné liečivá prirodzene zvyšujú libido, teda chuť na sex, priaznivo vplývajú na erekciu a potenciu, prípadne normalizujú hladinu testosterónu.
Môžete v nich nájsť extrakty z rôznych byliniek, ako napríklad z Kotvičníka zemného, Pestreca mariánskeho, Macy, Yerba Maté, Cezmíny paraguajskej a mnohých ďalších. Takisto môžu obsahovať rôzne vitamíny a minerály, ako napríklad zinok, selén či vitamín D.
Najlepšie tabletky na andropauzu
Zerex Ultragold✓ Odporúčame | ||
MenActive | ||
Erexan Stabil✓ Náš tip | ||
eJoy | ||
Proerecta Long | ||
Primulus |