Vyšší vek predstavuje pre mužov jeden z hlavných rizikových faktorov pre vznik problémov s prostatou. Príznaky, ktoré signalizujú, že niečo nie je v poriadku, netreba brať na ľahkú váhu. Môže ísť o pomerne neškodné zväčšenie prostaty, alebo aj o nepríjemné zápaly. Avšak aj bežné ochorenie môže vyústiť do väčších problémov, akým je napríklad rakovina. V tomto článku nájdete všetko, čo by ste mali vedieť o problémoch s prostatou, ich prevencii a liečbe.
Obsah
Čo je prostata a kde sa nachádza
Prostata, odborne nazývaná aj predstojná žľaza (predstojnica), je súčasťou mužskej močovej a vylučovacej sústavy. Žľaza zrastá s močovým mechúrom a prechádza ňou vretenovito rozšírená časť močovej rúry. Ide o veľmi malú, v priemere približne 4 centimetrovú časť tela o veľkosti gaštana, ktorá je pre správne fungovanie vylučovacej a pohlavnej sústavy u mužov veľmi dôležitá. Rastie do 17. roku života, neskôr sa zväčšuje pomalým tempom počas celého života.
Prostatu môžeme z pohľadu anatómie rozdeliť na 3 základné časti:
- periférnu (vzniká tu až 75 % nádorov prostaty)
- prechodnú (časť, v ktorej vzniká nezhubné zväčšenie prostaty)
- centrálnu (5 – 15 % diagnostikovaných karcinómov vzniká v centrálnej časti)
Správna funkcia prostaty je nevyhnutná pre plodenie potomstva
Prostata má priamy súvis so sexualitou. Jej primárnou funkciou je tvorba prostatického sekrétu, ktorý ovplyvňuje schopnosť spermií v ejakuláte oplodniť ženské vajíčko. Pre vylučovanie prostatického sekrétu je potrebný mužský hormón testosterón produkovaný v semenníkoch a nadobličkách. Prostatická tekutina vyživuje spermie a zabezpečuje ich bezproblémový transport.
Prostata ovplyvňuje aj to, ako ejakulát vyzerá. Želatínovú formu a zafarbenie do biela spôsobuje prostatický špecifický antigén, čo je bielkovina tvoriaca sa v prostate. Od všetkých vyššie spomínaných procesov závisí celková plodnosť muža. Aj malé zápaly pritom môžu ovplyvniť správnu tvorbu semennej tekutiny, čím sa zvyšuje riziko neplodnosti.
Najlepšie výživové doplnky na prostatu
Prostalex✓ Najobľúbenejšie | ||
Erexan Prostate✓ Odporúčame | ||
PROSTANAX | ||
Balíček na podporu prostaty | ||
Proerecta Prostate |
Problémy a ochorenia prostaty
Prostata je neoddeliteľnou súčasťou mužskej vylučovacej, ale aj pohlavnej sústavy. Je preto dôležité dbať na jej zdravie a bezproblémové plnenie jej funkcie. Veľmi často sa pri prostate stretávame s bežnými problémami, ako sú zápaly a zväčšená prostata. Opakované ochorenia prostaty a neliečené zápaly však môžu viesť aj k vážnejším problémom, v niektorých prípadoch aj k rakovine.
Aké sú príznaky najbežnejších chorôb, z čoho vznikajú a ako ich efektívne liečiť?
Zväčšená prostata
Zväčšená prostata (benígna hyperplázia prostaty) je najbežnejším ochorením prostaty, s ktorým sa v priemere stretne každý druhý muž po prekročení hranice 50 rokov. Zdravá prostata u dospelého muža nie je väčšia ako gaštan. Ak sa u muža po 50-ke objavia problémy so zväčšenou prostatou, z gaštana môže narásť až do veľkosti tenisovej loptičky.
Takto zväčšená prostata následne tlačí na močový mechúr, čo spôsobuje fantómový pocit na močenie alebo neúplné vyprázdnenie močového mechúra. Kvôli sťaženej priechodnosti ostávajú v močovej rúre zvyšky moču, ktoré môžu spôsobiť zápal. Močový mechúr sa pod tlakom prostaty plní rýchlejšie, čo spôsobuje častejšie močenie.
Najbežnejšie príznaky zväčšenej prostaty
- pocit na močenie aj po vyprázdnení – pocit neúplného vyprázdnenia
- urgentné a časté močenie
- slabý alebo prerušovaný prúd moču
- odkvapkávanie moču (viditeľné najmä na spodnej bielizni)
Prevencia a liečba
Zväčšená prostata je prirodzený a veľmi bežný jav prichádzajúci vekom, ktorý je veľmi ťažké ovplyvniť. Úpravou životosprávy a vedomým prístupom k spúšťačom zväčšovania prostaty môžete nábeh a priebeh ochorenia spomaliť, prípadne sa mu úplne vyhnúť.
Základnými pravidlami pri prevencii sú:
- obmedzenie kofeínu, alkoholu a korenistých jedál
- zvýšenie príjmu tekutín, upravenie pitného režimu na podporu častejšieho prirodzeného močenia
- vylúčenie alebo obmedzenie liekov, ktoré vedľajšími účinkami negatívne pôsobia na prostatu
- užívanie výživových doplnkov na podporu zdravej prostaty
Zväčšená prostata sa dá úspešne liečiť. Prvá fáza liečby je podchytená užívaním liekov (medikamentózna liečba), ktoré zmierňujú a liečia nepríjemné príznaky. V horších prípadoch je potrebný chirurgický zákrok na odblokovanie močovej rúry. Ide o odstránenie časti tkaniva alebo celej prostaty.
Zápal prostaty
Ak pociťujete bolesť v oblasti panvy, hrádze (miesto medzi mieškom a análnym otvorom), máte ťažkosti pri močení, alebo sa u vás objavili horúčky, zbystrite pozornosť. Pravdepodobne ide o zápal prostaty (prostatitída).
Môže ísť o ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré sa objaví v akútnej forme a je potrebná rýchla a efektívna liečba, aby sa predišlo vážnejším komplikáciám a pridruženým problémom. Akútny zápal prostaty sa objavuje náhle a má intenzívnejší priebeh. Chronické zápaly sa pravidelne opakujú a síce majú miernejší priebeh, ale ich liečba je o to zdĺhavejšia a komplikovanejšia.
Bolesť v oblasti panvy a slabín môže signalizovať aj nebakteriálny syndróm panvovej oblasti, ktorý má zdĺhavý priebeh a je potrebná dlhodobá liečba užívaním rôznych doplnkov a upravením životosprávy, ktorá podporí zdravie prostaty.
Príznaky zápalu prostaty
- bolesť panvovej oblasti – bolesť hrádze, semenníkov, penisu
- ťažkosti pri močení (bolesť, pálenie, časté močenie…)
- zvýšená horúčka (pri akútnych zápaloch)
Zápaly prostaty sa vyskytujú u mužov v každom veku, nie je to teda problém, ktorý trápi iba mužov po 50-ke (ako je to pri zväčšenej prostate alebo rakovine). Prostatitída je bakteriálne ochorenie, preto sa lieči antibiotikami. V niektorých prípadoch pomôžu aj režimové zmeny a opatrenia každodenného života:
- zmena a úprava životného štýlu – vynechanie jedál, ktoré prekrvujú prostatu (najmä veľmi korenisté jedlá), relaxačné cvičenia a zníženie stresu
- častejšia ejakulácia podporujúca správne fungovanie prostaty
- obmedzenie fyzickej námahy prostaty (napr. jazda na bicykli)
- nosenie voľnejších, nie veľmi upnutých nohavíc
- užívanie výživových doplnkov pre zdravie prostaty
Prostatitída je pomerne závažné ochorenie, ktoré má vplyv na každodenný život muža a môže spôsobovať veľké problémy. Pri neliečení akútnych a chronických zápalov môže dôjsť k zníženiu plodnosti. Zároveň zápaly znižujú kvalitu sexuálneho života partnerov.
Rakovina prostaty
Kým benígne zväčšenie prostaty predstavuje nezhubné zväčšenie buniek, ktoré nie je životu nebezpečné, pri rakovine prostaty (karcinóm prostaty) hovoríme o zhubnom nádorovom ochorení.
Nekontrolovateľné množenie a rast malígnych buniek neskôr nepôsobí iba na samotnú prostatu. Metastázy napádajú aj ostatné tkanivá v tele. Rakovina prostaty sa objavuje najmä u mužov v staršom veku a s predispozíciami na ochorenie (výskyt rakoviny v rodine).
Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia spôsobujúce úmrtia mužských pacientov.
Na Slovensku sa za rok diagnostikuje približne 1500 nových prípadov karcinómu prostaty s úmrtnosťou približne 500 mužov. Dôvodom vážneho stavu je väčšinou neskorá diagnostika, keďže viditeľné príznaky sa objavujú až v pokročilom štádiu ochorenia. Rizikovou skupinou sú najmä muži nad 65 rokov, karcinóm prostaty sa však nevyhýba ani mladším vekovým kategóriám.
Diagnostika rakoviny prostaty
Rakovina prostaty v skorých štádiách nebolí, prvé príznaky a zdravotné problémy prichádzajú až v pokročilom štádiu ochorenia, čo je jeden z hlavných problémov pri liečbe. Zachytenie ochorenia v liečiteľnom štádiu je plne v kompetencii lekára. Súbor testov, nazývaný skríning prostaty, dokáže odhaliť začínajúcu chorobu, ktorá sa u pacienta ešte nezačala prejavovať.
TIP: Ak si nie ste istý, či je vo vašom prípade komplexný skríning prostaty potrebný, lekár vám poradí najmä vzhľadom na váš vek apredispozície na onkologické ochorenia (primárne karcinóm prostaty) v blízkej rodine.
Vzhľadom na vek pacienta sa skríning prostaty odporúča:
- do 40 rokov veku muža – ak je riziko rakoviny veľmi vysoké v súvislosti s rodinnou anamnézou (rakovina prostaty v blízkych rodinných kruhoch, napr. u otca, brata, syna vo veku do 65 rokov)
- 45 rokov – ak je riziko vysoké kvôli ochoreniu vzdialenejšieho príbuzného do 65 rokov alebo v prípade opakovaných problémov s prostatou počas života
- 50 rokov – ak je riziko rakoviny prostaty priemerné a muž sa blíži ku vekovej hranici ohrozenej skupiny
Prevencia a liečba
Rakovina prostaty sa lieči rovnako, ako akékoľvek iné onkologické ochorenie. Dôležité je aktívne sledovanie, ktoré sa považuje za konzervatívny prístup pri nízkorizikových ochoreniach, je však nevyhnutné vo všetkých štádiách rakoviny prostaty aj v kooperácii s ostatnou liečbou.
Najradikálnejším úkonom je radikálna prostatektómia, teda úplné odstránenie prostaty so semennými mechúrikmi a panvovými lymfatickými uzlinami. Ide o najúčinnejšiu liečbu, ktorá je pri vysokorizikových karcinómoch doplnená chemoterapiou a hormonálnu liečbou. Lekári sa k nej uchyľujú pri vysokorizikových a starších pacientoch.
Ako podporiť prostatu
Lekári sa zhodujú, že dodržaním určitých bodov vo svojom režime môžete prípadné problémy oddialiť, zmierniť alebo prispieť k rýchlejšej a úspešnejšej liečbe. Ako na to?
Správna životospráva
Hovoríme najmä o zdravom a správnom stravovaní. Strava by mala obsahovať veľa vitamínov, odporúča sa jesť veľa zeleniny a ovocia. Vyhýbajte sa fajčeniu, ktoré podporuje karcinóm buniek, a alkoholu. Zo svojho jedálnička by ste mali vyradiť aj nadmerne korenisté jedlá, ktoré vo všeobecnosti vplývajú na prostatu negatívne.
Duševná pohoda a telesné aktivity
Je dokázané, že onkologické ochorenia si nájdu „úrodnú pôdu“ po boku nadmerného stresu a zlého psychického nastavenia. Pravidelným pohybom posilníte nielen svoje svaly a vytrvalosť, ale vyplavovaním endorfínom si postupne zlepšíte mentálne zdravie. V neposlednom rade je šport najlepším spôsobom zvyšovania imunity a odolnosti organizmu.
Výživové doplnky
Na trhu nájdete veľké množstvo doplnkov pre zdravú prostatu. Vo väčšine prípadov ide o prírodné produkty obsahujúce extrakty z bylín a rastlín, všetky potrebné minerály (napr. zinok a selén) a bielkoviny podporujúce správne fungovanie močovej sústavy a prostaty.
Čo zvyknú obsahovať výživové doplnky na prostatu? Prírodné doplnky obsahujú napríklad vitamíny C a D, z minerálov spomínaný zinok a selén, aminokyseliny ako L-arginín, L-citrulín či L-lyzín a výťažky z rastlín ako Kotvičník zemný, Maca, Pestrec mariánsky, Kakaovník pravý či Všehoj ázijský.
Rada na záver
Lekári a odborníci pravidelne a opakovane apelujú na mužov, aby nezanedbávali pravidelné lekárske vyšetrenia prostaty. Už pri jednej návšteve lekára je možné diagnostikovať bežné, ale aj vážnejšie problémy s prostatou, ktorá je pre kvalitný život muža veľmi dôležitou súčasťou tela. Netreba preto prehliadať zhoršený zdravotný stav, ani slabé príznaky zápalov či iných problémov.
Najlepšie výživové doplnky na prostatu
Prostalex✓ Najobľúbenejšie | ||
Erexan Prostate✓ Odporúčame | ||
PROSTANAX | ||
Balíček na podporu prostaty | ||
Proerecta Prostate |