Testosterón ako mužský životabudič – ako si udržať jeho zdravú hladinu?

Hormón, ktorý robí muža mužom a je neodmysliteľnou súčasťou zdravého mužského organizmu. Testosterón je zodpovedný nielen za vonkajšie maskulínne črty, ako je stavba tela, ochlpenie a tvar pohlavných orgánov. Veľkú úlohu zohráva aj v psychike a povahe muža. Zároveň od jeho hladiny závisí aj sexuálne libido a celková sexuálna aktivita.

Prečo je taký dôležitý a ako si udržať jeho zdravú hladinu? Pozreli sme sa na jeho význam, prejavy jeho nedostatku, ale aj to, akými spôsobmi si vieme zvýšiť, prípadne udržať jeho správnu hladinu v organizme.

Testosterón a jeho význam

Testosterón vzniká v semenníkoch a je to najdôležitejší mužský hormón. Produkcia testosterónu, ktorú riadi špeciálny hormón adenohypofýzy, sa pred pubertou prudko zvyšuje, čím dochádza k rýchlemu rastu pohlavných orgánov. K postupnému poklesu začína dochádzať po štyridsiatke, no v niektorých prípadoch sa prvé zmeny môžu objaviť už po 30. roku života.

Vplyv testosterónu na vývoj muža

Zdravá hladina testosterónu zodpovedá za vývoj primárnych pohlavných znakov v období rastu. Ide najmä o maskulínne proporcie tela, ochlpenie, zarastanie, mutácia hlasu a podobne.

Hladina testosterónu určuje aj charakteristické mužské povahové črty, ako je napríklad dravosť, súťaživosť, energia a typická mužská bojovnosť, ktorá je pri nežnejšom pohlaví zriedkavá.

V neskoršom období života je testosterón dôležitý najmä v oblasti sexuálneho života, kedy ovplyvňuje sexuálny apetít a celkovú sexuálnu žiadostivosť a aktivitu. Dostatok, ale aj nedostatok testosterónu sa prejaví v kvalite, dĺžke a rýchlom nástupe erekcie, a tiež pri plodnosti. Testosterón totiž priamo ovplyvňuje prostatu, ktorá je zdrojom plodnosti u muža.

Prejavy nedostatku testosterónu

Nízka hladina testosterónu je ľahko pozorovateľná na viacerých príznakoch, ktoré môžu byť zo začiatku úplne neškodné, po čase však môžu prerásť do vážnejších problémov a ochorení. Všetky zmeny by ste preto mali sledovať a bezodkladne riešiť.

Zníženie sexuálneho libida

Prvým a zvyčajne najviac viditeľným príznakom nízkej hladiny testosterónu je znížené sexuálne libido. Túto zmenu si väčšinou všimne aj vaša partnerka, pretože muži s nízkou hladinou testosterónu sú sexuálne zdržanlivejší a často sa u nich prejavuje hanblivosť, nezáujem či dokonca nechuť v oblasti sexuálnej aktivity.

Kvalita a dĺžka erekcie

Častým problémom býva aj menej kvalitná erekcia, prípadne problém pri jej dosiahnutí. Ide o príznak, ktorý sa na prvý pohľad javí ako neškodný, a mnoho mužov si preto myslí, že ide len o chvíľkové obdobie a problém, ktorý sa časom sám vyrieši. Problémy s erekciou však môžu prerásť do dlhodobej poruchy, ktorú bude potrebné riešiť s lekárom.

testosterón problémy

Mentálna odolnosť a výkyvy nálad

Dostatok testosterónu robí muža odolnejším voči ťažkým životným situáciám a zabezpečuje mentálnu silu a odolnosť. Pri jeho nedostatku si môžete všimnúť zmeny práve v oblasti psychickej odolnosti.

Výkyvy nálad spôsobené hormónmi nie sú len ženským problémom. Podobný efekt môže mať u muža nedostatočná hladina, prípadne rýchly pokles testosterónu. Okrem psychických výkyvov sa môžu objaviť aj fyzické, a to najmä únava a časté neodôvodnené vyčerpanie.

Závažné problémy spojené s nedostatkom testosterónu

Vyššie spomenuté problémy sú v priamej spojitosti s hladinou testosterónu a sú s ňou automaticky spájané. Nízka hladina hormónu však môže spôsobovať aj sekundárne ochorenia, ktoré s ním na prvý pohľad nemajú nič spoločné. Ide najmä o kardiovaskulárne ochorenia a problémy s pohybovým aparátom, väčšinou oslabené svalstvo a kosti.

Medzi závažné príznaky nízkej hladiny testosterónu patria sekundárne pohlavné znaky, ako napríklad celková stavba tela, kostry a svalstva, ale aj miera ochlpenia. Tieto príznaky sú často viditeľné už pri mladistvých chlapcoch, kedy je potrebné sledovať, či sa zvyšujúcim vekom mení ich stav. V prípade, že sa nedejú očakávané zmeny, ide o závažný medicínsky problém a je potrebné, aby ho riešil lekár.

Zvýšenie a udržanie zdravej hladiny testosterónu

Zabezpečiť si zdravú hladinu testosterónu a vyhnúť sa tak nežiaducim problémom je možné pravidelnou prevenciou vo forme úpravy životosprávy a režimu, ale aj užívaním výživových doplnkov pre tvorbu hormónu.

Viac vitamínov a minerálov

Pre tvorbu testosterónu je potrebné dopĺňať do tela vitamíny a minerály v dostatočnom množstve. Napríklad zinok a horčík ovplyvňujú nielen tvorbu hormónu, ale aj plodnosť a libido. Vo vyváženej strave by nemali chýbať vitamíny D, C, B6 a H v kombinácii so sacharidmi a zdravými tukmi, ktoré sa nachádzajú napríklad v olivovom a kokosovom oleji, a sú potrebné aj pre zdravie kardiovaskulárneho systému.

Ak chcete doplniť potrebné vitamíny a minerály prirodzenou cestou, stavte na vyváženú stravu. Ideálnymi potravinami sú pritom napríklad vajíčka, hovädzie mäso, brokolica, špenát, cesnak a rôzne druhy orieškov.

Menej alkoholu a kofeínu

Každá úprava jedálnička so sebou nesie aj určité obmedzenia. V tomto prípade by ste mali obmedziť pitie alkoholu a nápojov s obsahom kofeínu. Negatívne na tvorbu testosterónu pôsobia aj sójové produkty a polynenasýtené mastné kyseliny.

Dostatočný pohyb

Ideálnou pohybovou aktivitou je silový a vysoko intenzívny tréning, počas ktorého sa prirodzene zvyšuje hladina testosterónu a jeho uvoľňovanie do tela. Mali by ste preto zvoliť klasické posilňovanie, intenzívny kardio tréning s trvaním do 45 minút alebo kruhový tréning či šprint, prípadne beh na intervaly.

TIP: Existujú však aj aktivity, pri ktorých hladina testosterónu, naopak, klesá. Ide najmä o cvičenia s nízkou intenzitou, ako je beh na dlhé trate alebo jazda na bicykli v pomalom tempe. Pri cvičení by ste preto mali ísť na doraz a na pokraj svojich síl.

Kvalitná regenerácia

Pri intenzívnom a častom pohybe je potrebná aj kvalitná regenerácia. Telo môže bezchybne vyplavovať a tvoriť hormóny iba v prípade, že na to má dosť energie. Každý deň si preto doprajte dostatok spánku a nezabúdajte na dni bez tréningov. Dbajte na to, aby ste sa počas dňa nevysilovali nielen fyzicky, ale aj psychicky. Práve psychické vypätie a stres môže negatívne pôsobiť na tvorbu testosterónu a takisto môže dlhodobo zhoršovať spánok.

Otužovanie

Medzi režimové preventívne opatrenia môžete zaradiť aj otužovanie, ktoré je prospešné pre celkové fungovanie organizmu. Ochladzovanie semenníkov, v ktorých sa testosterón tvorí, pozitívne vplýva na ich funkciu a životaschopnosť. Ak sa rozhodnete začať s otužovaním, poraďte sa so svojím lekárom, či je pre vás a váš zdravotný stav táto metóda vhodná.

Výživové doplnky a odborná liečba

Pre bezproblémovú tvorbu testosterónu je potrebný dostatok vitamínov a minerálov spomenutých vyššie. Okrem stravy ich môžete doplniť aj užívaním výživových doplnkov. Nejde o syntetické látky ani anaboliká, ktoré užívajú kulturisti a môžu spôsobovať nežiadúce vedľajšie účinky. Ideálne je vybrať si výživový doplnok napríklad s obsahom jednej konkrétnej rastliny na podporu tvorby testosterónu.

Kotvičník zemný

Najčastejšie používanou bylinkou na zvyšovanie testosterónu je Kotvičník zemný (Tribulus terrestris), ktorý pochádza z Ázie. Obľúbený je najmä pre vysoký obsah anabolických steroidov rastlinného pôvodu, ktoré sú pre organizmus šetrné a nespôsobujú vedľajšie účinky.

Kotvičník je preto využívaný aj mužmi, ktorý chcú zo svojho aktívneho cvičenia vyťažiť čo najviac, no nechcú svoje svaly vyživovať syntetickými steroidmi, ktoré sa, na rozdiel od prírodných látok, nedržia v tele dlhodobo. Rastlina je nazývaná tiež zelenou viagrou, pretože priaznivo pôsobí na erekciu a zvyšuje sexuálne libido. Ide teda o prírodné afrodiziakum.

Medzi sprievodné pozitíva užívania kotvičníka patria:

  • tvorba svalovej hmoty
  • podpora zdravia prostaty a močových ciest
  • zníženie hladiny cholesterolu v krvi a podpora trávenia
  • antioxidačné účinky a detoxikačné účinky na pečeň
  • zlepšenie fyzickej a psychickej kondície
  • potláčanie nespavosti a zmierňovanie úzkostných stavov
  • lepšia regenerácia organizmu

Ďalšie vhodné bylinky

Okrem kotvičníka sú pre tvorbu testosterónu vhodné aj bylinky ako ženšen, saw palmetto, maca alebo muira purama. Zloženie takýchto prípravkov je pre organizmus veľmi prirodzené a všetky obsiahnuté zložky vie telo stopercentne využiť a spotrebovať. Rastlinné prípravky sú preto ideálne aj z pohľadu širokého pozitívneho záberu na organizmus ako celok.

Aj pred užívaním prírodných doplnkov sa najprv poraďte s lekárom. Užívanie prípravkov na tvorbu testosterónu skôr, ako dovŕšite vek 30 rokov, kedy dochádza k prirodzenému postupnému úbytku hormónu, môže byť kontraproduktívne a spôsobiť nechcené problémy.

Kedy je vhodné obrátiť sa na lekára?

V prípade, že sa u vás prejavuje viac príznakov naraz alebo sa pridružujú aj iné, vážnejšie problémy, je potrebná okamžitá liečba špeciálnymi liekmi, ktoré sú určené na predpis.

Nevyhnutná je preto návšteva lekára, ktorý niekoľkými testami zistí, čo spôsobuje úbytok testosterónu a nastaví buď liečbu formou tabliet na predpis alebo injekčnú hormonálnu liečbu.

Hormonálna liečba

Pri tejto liečbe sa suplementuje nedostatok testosterónu, čím sa očakáva naštartovanie prirodzenej tvorby hormónu v organizme. Táto liečba sa využíva pri čiastočnom alebo úplnom poklese testosterónu u mužov nad 40 rokov.

Ak ide o nedostatočnú tvorbu hormónu v semenníkoch v období puberty, pristupuje sa na podávanie testosterónových injekcií, ktoré majú za úlohu naštartovanie tvorby hormónu a následný nástup zmien sekundárnych pohlavných orgánov počas puberty.

testosterón hladina

Postupné znižovanie hladiny testosterónu je prirodzené

Zníženie hladiny testosterónu je u mužov s pribúdajúcim vekom prirodzeným javom, ktorý nemusí spôsobovať vážne problémy. Ak však na sebe začnete pozorovať výrazné zmeny, nielen fyzického, ale aj psychického charakteru, bezodkladne sa poraďte so svojim lekárom a pristúpte na niektoré z režimových opatrení.

Čakaním, že sa problémy s tvorbou hormónu vyriešia samé, riskujete vznik vážnejších problémov alebo pridružených chorôb. Pokiaľ sa nedostatok testosterónu netýka vás, ale máte doma chlapca vstupujúceho do puberty, u ktorého sa nedostatočne vyvíjajú sekundárne pohlavné orgány, zvážte, či je potrebná hormonálna liečba. S týmto rozhodnutím vám najlepšie poradí váš pediater, ktorý môže nastaviť úspešnú liečbu a zaistiť tak zdravý vývoj a neskorší bezproblémový sexuálny život vášho dieťaťa.